09/12/2023
Destroyed Pistons 11 4 13 15 - 43 -
Airμπωλ 10 4 12 7 - 33 -

Συνεχίζεται η προέλαση των Destroyed Pistons!

Σάββατο απόγευμα στο κλειστό του Seven  για το πρωτάθλημα της Development League, οι Destroyed Pistons συνέχισαν την εξαιρετική πορεία των τελευταίων τριών αγωνιστικών, καθώς με όπλο την άμυνα τους κατάφεραν να νικήσουν τους Airμπωλ με σκορ 43-33!

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στην ικανότητα του Μητσογιάννη να κυριαρχεί κάτω από τα καλάθια! Ο έμπειρος forward πέτυχε 6 πόντους, μάζεψε 3 ριμπάουντ, έδωσε μια ασίστ και έπαιξε τον καθοριστικότερο ρόλο ώστε οι Pistons να κλείσουν την περίοδο με το υπέρ τους 11-10! Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι φιλοξενούμενοι, όπου είχαν ξεκάθαρη εντολή από τον coach Ψύκο, να πιέσουν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου, είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Κόππολα με 4 πόντους

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πραγματοποιήςαν ένα από τα χειρότερα δεκάλεπτα της ιστορίας τους, καθώς το πέρας τους βρήκε στην απόλυτη ισορροπία με το επιμέρους 4–4. Το ημίχρονο έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 15–14.

Στο ξεκίνημα της τρίτης στροφής του παιχνιδιού η άμυνα που έχει αποφασίσει να παίξει ο κόουτς Ψύκος για να αιφνιδιάσει τους Destroyed απέδωσε καρπούς, καθώς οι Airμπωλ βρέθηκαν να προηγούνται στα μέσα του δεκαλέπτου με πέντε πόντους διαφορά(17-22). Ωστόσο, οι Pistons αντέδρασαν και με επιμέρους 4–11 οδηγήθηκαν στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού στο συν δυο με σκορ 28–26. Ο Σαχινίδης πρόσφερε 5 πόντους από την περιφέρεια, ενώ πολύτιμη ήταν η βοήθεια του Μουιμπούα(4π) μέσα από το ζωγραφιστό. Στην αντίπερα όχθη, ο Κυριάκος αποτέλεσε τον καλύτερο παίκτη της ομάδας του με 6 πόντους στο ενεργητικό του

Στην τελευταία περίοδο οι Pistons μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι, κράτησαν τον αντίπαλο κάτω από τους δέκα πόντους και με τους Σπανόπουλο και Σαχινίδη να πετυχαίνουν μεγάλα σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75, αλλά και τους Μητσογιάννη και Μουιμπούα να τους ακολουθούν σε απόδοση, κατέκτησαν το τρίτο συνεχόμενο και πέμπτο συνολικά ροζ φύλλο, με σκορ 43-33!

Betsson MVP ο Παναγιώτης Μητσογιάννης πόντους με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Φραγκίσκος Κόππολα είχε 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 13/40 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 8/10 βολές, 44 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 11 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 9/30 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 3/9 βολές, 38 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 13 λάθη.

Destroyed Pistons(Σπανόπουλος): Βερβαινιώτης, Καλογερόπουλος 3, Κάππας, Μητσογιάννης 12, Μουιμπούα 10, Σαχινίδης 12, Σπανόπουλος 4, Θηβαίος 2.

Airμπωλ(Ψύκος): Βουτσελάκος 4, Κιάμος, Κόππολα 11, Κοσκινάς, Κυριάκος 9, Μπιλάλης 2, Οργίνος 4, Παγαδάκης, Ραπτοδήμος 3.

Τι μας άρεσε : Ο τρόπος που αντέδρασαν οι νικητές, όταν έμειναν πίσω με 17-22!