19/10/2024
Kavlanta Hawks 9 14 11 10 - 44 -
Circle BC 13 11 18 12 - 54 -

Συνεχίζεται η προέλαση της Circle!

Οι φιλοξενούμενοι υπό τις οδηγίες του Καρατζά μπήκαν αποφασισμένοι για να πιέσουν τον αντίπαλο, τον περιόρισαν στους 9 πόντους και με τον Λεμπέση να αναλαμβάνει από νωρίς την υπόθεση σκορ, έκλεισαν την περίοδο στο συν τέσσερα με σκορ 9-13. Στον αντίποδα, ο Ρήγος ήταν ο πρώτος σκόρερ σε αυτό το διάστημα με 4 πόντους αν και είχε 1/6 τρίποντα.

Η έλευση του Καράγιαννη στο παρκέ της αρένας του Seven άλλαξε τις ισορροπίες στην αναμέτρηση, σε βαθμό που οι Kavlanta κατάφεραν στο πέρας του ημιχρόνου να ρίξουν τη διαφορά στο έναν πόντο(23-24). Ο Καραγιάννης ήταν εξαιρετικός με 5 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Ρήγος. Από την άλλη πλευρά, ο Λεμπέσης πρόσθεσε ακόμη 4.

Οι ‘’μωβ’’ επέστρεψαν αγριεμένοι στον αγωνιστικό χώρο και με πολυφωνία στην επίθεση, καθώς πίεσαν σε όλα τα μήκη και πλατύ του παρκέ, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο, πήραν σκορ από το τρίποντο και με τους Λεμπέση, Ζαφειρόπουλο και Καλούδη να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, έκλεισαν την προτελευταία στροφή έχοντας προβάδισμα οκτώ πόντων με σκορ 34-42. Στον αντίποδα, οι Καραγιάννης και Ρήγος είχαν από 3 πόντους.

Στο φίνις, οι παίκτες του Καρατζά συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο, έπαιξαν εκ νέου καταπληκτική άμυνα και με τον Λεμπέση να σταματάει στους 23 πόντους κατάφεραν να κατακτήσουν μια σπουδαία νίκη, την τέταρτη φετινή, με σκορ 44-54.

NOVIBET MVP ο Στέλιος Λεμπέσης με 23 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Χαράλαμπος Πεππές είχε 10 πόντους, 18 ριμπάουντ και 2 ασίστ!

Kavlanta Hawks(Ρήγος): Καραγιάννης 12, Μπαλάνης 3, Πέτσας, Παπαδάκης, Παπαδημητρόπουλος, Πεντάρης 4, Πεππές 10, Ρήγος 15.

Circle(Καρατζάς): Ζαφειρόπουλος 13, Καλούδης 9, Λεμπέσης 23, Ματσούκας 2, Παπαχρήστου 2, Τουμπανάκης 1, Χατζηγιαννόπουλος 4.

Τι μας άρεσε : Η άμυνα των νικητών, απόδοση των Λεμπέση και Πεππέ αλλά και η παρουσία του 16χρονου Πέτσα μετά χρώματα των Kavlanta Hawks!