21/10/2022
West Side B.C 20 8 13 10 - 51 -
Ναυάγια 7 3 14 6 - 30 -

Συνεχίζουν αήττητοι οι West Side!

Οι West Side υποδέχθηκαν τα Ναυάγια , στο κλειστό γυμναστήριο του Σπάρτακου , για την τρίτη αγωνιστική στο Basketaki Rebound League . Οι West Side επικράτησαν εύκολα με σκορ 51-30 και συνεχίζουν αήττητοι , δείχνοντας ότι φέτος θέλουν να παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρωτάθλημα . Τα Ναυάγια που γενικά είχαν μια καλή εικόνα , έπαιξαν καλή άμυνα και έβγαλαν καλές αντεπίθεσης , χωρίς όμως , να έχουν ευστοχία στα σουτ , με αποτέλεσμα να τους κρατήσεις χαμηλά στο σκορ .

Στο πρώτο δεκάλεπτο Οι West Side με τον Τριανταφυλλίδη 5 πόντους , βρήκαν γρηγορότερα το ρυθμό τους , σε σχέση με τα Ναυάγια , κλείνοντας την περίοδο με σκορ 20-7 . Τα Ναυάγια προσπαθούσαν να ακολουθήσουν το παιχνίδι των αντιπάλων τους , αλλά ο μεγάλος αριθμός χαμένων σουτ , τους κράτησε χαμηλά στο σκορ ,χαρακτηριστικό είναι το 2/14 στα δίποντα .

Στην δεύτερη περίοδο τα Ναυάγια ενώ στην άμυνα έδειξαν καλά στοιχεία , στην επίθεση δεν μπόρεσαν να κάνουν την διαφορά βάζοντας 3 πόντους . Οι West side με τον Μπελεχάκη να έχει 3 πόντους , παρασύρθηκαν από το κακό παιχνίδι των αντιπάλων τους πηγαίνοντας στο ημίχρονο με σκορ 28-10.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου , τα Ναυάγια με τον Καραβασίλη να σκοράρει 8 πόντους , έδειξαν στοιχεία βελτιώσεις , χαρακτηριστικό είναι το 2-10 στο πρώτο πεντάλεπτο . Οι West Side με τον Αθανασιάδη να έχει 8 πόντους , κατάφεραν να βρουν τον χαμένο εαυτό τους κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 41-24 .

Στο τελευταίο δεκάλεπτο Οι West side με τον Μπελεχάκη να έχει 3 Πόντους , διαχειρίστηκαν άψογα το προβάδισμα τους , παίρνοντας την νίκη με σκορ 51-30 έναντι των Ναυάγια .

Bettson Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Τριανταφυλλίδη, με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 ασίστ . Από τα Ναυάγια ξεχώρισε ο Καραβασίλης , με 14 πόντους και 5 ριμπάουντ .

Οι West Side είχαν 8/25 δίποντα , 11/32 τριποντά , 2/3 βολές ,39 ριμπάουντ , 11 ασίστ και 8 κλεψίματα. Τα Ναυάγια είχε 7/42 δίποντα , 3/24 τρίποντα , 7/11 βολές , 43 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 6 κλεψίματα

West Side (Αδελφόπουλος) : Αδελφόπουλος, Αθανασιάδης 12 (2) , Αλεξανδρόπουλος 5 (1) , Μπελεχάκης 12 (4), Γαλανόπουλος 3 (1) , Τριανταφυλλίδης 10 (3) , Τσούλφας 9 , Φρονημόπουλος .

Ναυάγια (Καραβασίλης) : Ασημακόπουλος 2, Μελισσάρης , Τρέσσος 1 , Τζιβιτζής , Θωμάς 2 , Karadere 5 , Καραβασίλης 14 (3) , Χάνος 6 ,Ανδριγιαννάκης .

Τι μας άρεσε : Το ουσιαστικό παιχνίδι τον West Side!