03/04/2024
Basketόσαυροι 27 12 23 15 - 77 -
Anatolians Jazz 20 14 23 15 - 72 -

Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Basketόσαυροι!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με έναν αγώνα γεμάτο εντάσεις και αγωνία. Οι Basketόσαυροι εμφανίστηκαν στο γήπεδο με αποφασιστικότητα, οδηγούμενοι από τους εξαιρετικούς παίκτες τους, Καραγιαννίδη, Τσιτσινάκη και Παπανικολάου. Απέναντι τους, οι Anatolians Jazz έδειχναν επίσης αποφασισμένοι να ανταπεξέλθουν, με τους Μπαντή, Πατελίδα και Οδοντίδη να καθοδηγούν την ομάδα τους. Η πρώτη περίοδος έληξε με τους Basketόσαυρους να προηγούνται με 27-20.

Καθώς προχωρούσε ο αγώνας, οι Anatolians Jazz απέδειξαν ότι δεν θα έπεφταν εύκολα. Με μια εντυπωσιακή αντίδραση, οι Anatolians Jazz κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ. Ωστόσο, οι Basketόσαυροι παρέμειναν ασφαλείς και αποφασισμένοι, διατηρώντας το προβάδισμα. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Basketόσαυρους να έχουν το προβάδισμα με 39-34, αλλά με τους Anatolians Jazz να πιέζουν για να ανατρέψουν την κατάσταση.

Καθώς μπαίνουμε στην τρίτη περίοδο του αγώνα, οι Anatolians Jazz επέδειξαν αληθινό πνεύμα ανταγωνισμού. Με εξαιρετικές επιδόσεις από τους κορυφαίους παίκτες τους, προσπάθησαν να μειώσουν ακόμα περισσότερο την διαφορά. Ο αγώνας έγινε ακόμη πιο έντονος και αμφίρροπος. Μετά το τρίτο δεκάλεπτο, οι Basketόσαυροι ήταν μπροστά με 62-57, επιδεικνύοντας την αντοχή και το ταλέντο τους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Basketόσαυροι αποφάσισαν να δείξουν για ακόμα μία φορά την πραγματική τους δύναμη. Με εξαιρετικές επιδόσεις από τους Καραγιαννίδη, Τσιτσινάκη και Παπανικολάου, κατάφεραν να φέρουν το ματς προς το όφελός τους. Παρά τη θαρραλέα προσπάθεια των Anatolians Jazz, οι Basketόσαυροι διατήρησαν τον έλεγχο και κατέληξαν νικητές με σκορ 77-72.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γεώργιος Καραγιαννίδης ο οποίος πέτυχε 26 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Anatolians Jazz είναι ο Γεώργιος Μπαντής που έβαλε 15 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Basketόσαυροι: Βαλσαμίδης 3, Τσιτσινάκης 19(1), Πρεβενάς, Πάλλας 5, Παπανικολάου 9(2), Χοπτερίδης 1, Καραγιαννίδης 26(6), Ρήγας 3, Ζητάκης 5, Λεοντής, Κουτρουτζής 2, Τσιγαρίδας 4(1)

Anatolians Jazz: Χατζηλάμπρου 12(3), Εφραιμίδης 4(1), Οδοντίδης 10, Μπαντής 15, ΑλεξιάδηςΑντ. 5(1), Πατελίδας 18(1), Χατζηεμμανουήλ 6, Χατζόπουλος 2, ΑλεξιάδηςΣ.