15/01/2023
Destroyed Pistons 21 15 10 12 - 58 -
Χάνειball 16 16 10 8 - 50 -

Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Destroyed Pistons!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό των Μελισσίων για το πρωταθλήματος της Development2, οι Destroyed Pistons πέτυχαν μια τεράστιας σημασίας νίκη, καθώς μετά από μια άκρως αμφίρροπη αναμέτρηση επιβλήθηκαν της Χάνειball με σκορ 58-50 . Οι γηπεδούχοι  συγκατοικούν στη 2η θέση(13-3) με τους Dreamers, ενώ η παρέα του Κωνσταντίνου Χριστόπουλου μετά από καιρό υποχώρησε στη 5η θέση με ρεκόρ 12-4. Πάμε να δούμε παρέα  τι ακριβώς συνέβη σε αυτή τη σπουδαία αναμέτρηση

Τα πρώτα μηνύματα για το τι θα παρακολουθήσουμε στο κλειστό των Βορείων Προαστίων τα λάβαμε από τη πρώτη στροφή της αναμέτρησης, με το τέλος της να βρίσκει τους Pistons σε θέση οδηγού με σκορ 21-15. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να χτυπήσουν το αντίπαλο τόσο σε σετ παιχνίδι, όσο και στο ανοιχτό γήπεδο, με τους Σαχινίδη(6π), Σπανόπουλο(5π) και Κάππα(5π) να πετυχαίνουν τους 16 από τους 21 συνολικά πόντους της ομάδας τους στο διάστημα αυτό. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Καραμπάς(6π) με την απόδοση του επιβεβαίωσε όσους πιστεύουν ότι η παρουσία του ανεβάζει ένα επίπεδο πάνω την ομάδα της Χάνειball.

Το δεύτερο δεκάλεπτο σημαδεύτηκε από τη πρώτη εμφάνιση του νέου μεταγραφικού αποκτήματος των Pistons που ακούει στο όνομα Ιούλιος Μουιμπούα. Ο φόργουορντ των γηπεδούχων σε 8:55 λεπτά συμμετοχής πέτυχε 6 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ, άφησε άριστες εντυπώσεις και συνάμα υποσχέσεις για ακόμη καλύτερες εμφανίσεις στο μέλλον. Επίσης οι γηπεδούχοι είδαν τον φυσικό τους ηγέτη, Μανόλη Σπανόπουλο, να πραγματοποιεί μια εξαιρετική εμφάνιση με 9 πόντους στο ενεργητικό του. Στον αντίποδα, ο Καραμπάς(7π) μας χάρισε ακόμη μία παράσταση κάτω από τα δύο καλάθια, αποτελώντας τον κυριότερο λόγο που οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ. Το ημίχρονο έκλεισε, με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 36-32 υπέρ των Destroyed.

Το τρίτο δεκάλεπτο αν είχε ονοματεπώνυμο αυτό θα ήταν του Παναγιώτη Καλογερόπουλου. Ο έμπειρος guard σε μόλις 4:59 με δύο συνεχόμενες τρίποντες βόμβες, αλλά και ισάριθμα κλεψίματα έπαιξε τον πλέον καταλυτικό ρόλο για να οδηγηθεί η ομάδα στη τελευταία στροφή του αγώνα σε θέση ισχύος με σκορ 46-42. Ο Κωνσταντίνος Χριστόπουλος ήταν εκείνοι που κουβάλησε στις πλάτες την ομάδα του τελειώνοντας τη περίοδο με 5 πόντους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα κράτησαν το προβάδισμα καθόλα τη διάρκεια του, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Dvelopment2 με σκορ  58-50.

Betsson Μvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Καλογερόπουλος με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ο Γιώργος Καραμπάς είχε 25 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο .

Οι Destroyed Pistons είχε 7/31 δίποντα, 11/25 τρίποντα , 11/22 βολές, 45 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα και 13 λάθη, ενώ η Χάνειball είχε 14/42 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 10/19 βολές, 42 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη .

Destroyed Pistons(Σπανόπουλος): Θηβαίος, Καλογερόπουλος 14, Κάππας 6, Μητσογιάννης 5, Μουιμπούα 7, Ρουκουνάκης, Σαχινίδης 12, Σπανόπουλος 14.

Χάνειball(Κωνσταντίνος Χριστόπουλος) : Δαμουλάκης, Καραμπάς 25, Κότσιφας, Μπελεφάντης, Γιάννης Χριστόπουλος 8, Κωνσταντίνος Χριστόπουλος 8, Κωνσταντίνος Σερ. Χριστόπουλος 7, Δημήτρης Χριστόπουλος 2 .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Καλογερόπουλου και Καραμπά, η μεταξύ τους κοκορομαχία σε όλο το παιχνίδι, αλλά και το θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού!