Campeon Εθνικός Star 6 6 8 12 - 32 -
Khazad Dooms 13 12 21 11 - 57 -

Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Khazad Dooms!

Δέκα έκαναν τις νίκες τους στην Development2 League οι Khazad Dooms, αφού επικράτησαν πολύ άνετα του Εθνικού Star σε παιχνίδι που έγινε στο κλειστό της Ζωφριάς.

Με ανεβασμένη ψυχολογία από τις συνεχόμενες καλές εμφανίσεις, οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με πρωταγωνιστές τους Ράντο, Σχινά και Ράπτη προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 6-13. Οι γηπεδούχοι μπορεί να κυριάρχησαν τον τομέα των ριμπάουντ, όμως ήταν αρκετά άστοχοι και έπρεπε.να βελτιώσουν την παραγωγικότητά τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Dooms "έσφιξαν" την άμυνα τους και ανάγκασαν τον Εθνικό να σημειώσει μόλις 6 πόντους. Στην επίθεση η μπάλα γύρισε σωστά, οι Σχινάς και Τσαντίλας αξιοποίησαν τις πάσες των συμπαικτών τους και έκαναν το σκορ 12-25.

Τέλος, στην υπόθεση νίκη έβαλαν οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού με ολοκληρωτικό μπάσκετ και καλάθια των Σέμα, Σχινά, Ράντου και Ράπτη έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 8-21 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +26 (20-46). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με ατομικές ενέργειες του Σέργη και του Λάγιου να προβληματίσουν τον αντίπαλο, χωρίς ωστόσο ιδιαίτερο αποτέλεσμα.

Οι Dooms "έσβησαν" τις μηχανές στο τέταρτο δεκάλεπτο, άνοιξαν το rotation και πήραν σκορ από όλους τους παίχτες. Οι επιθετικές εμπνεύσεις των Τόλια, Μελά και Δεληδακη ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι φιλοξενούμενοι στο τέταρτο δεκάλεπτο σε μια αναμέτρηση που θα θελήσουν να ξεχάσουν πολύ γρήγορα.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Σχινάς με double double και 11 πόντους (4/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 7/40 δίποντα, 3/17 τρίποντα και 9/26 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/46 δίποντα, 6/16 τρίποντα και 5/8 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ.

Campeon Εθνικός Star: Αργεντίνης 4, Δεληδακης 10 (2), Λάγιος, Μελάς 9 (1), Σέργης 4, Σιαπάνης 2, Τόλιας 3, Φλάσκος

Khazad Dooms: Κασαπάκης, Λυγερός 7, Ντζερεμές 13 (3), Ράντος 12 (1), Ράπτης 5, Σχινάς 11 (1), Τσαντίλας 4, Σέμα 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το κυρίαρχο παιχνίδι των νικητών.