03/03/2023
Paraliers 22 19 12 14 - 67 -
Hellenic Energy 9 10 10 12 - 41 -

Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Paraliers!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Evolution League, οι Paraliers συνέχισαν τη ξέφρενη πορεία τους , καθώς όντας  καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού επιβλήθηκαν των ΕΛΠΕ με το εμφατικό 67-41.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Αλέξανδρο Σκόρδο με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα  . Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Διαμαντής Διακουμής  είχε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο. Πάμε να δούμε λοιπόν παρέα τι ακριβώς συνέβη σ’ αυτήν την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα αποτέλεσαν προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους Paraliers σε θέση οδηγού με σκορ 22-9. Ο Ανδρεαδάκης  σε αυτό το διάσημα πραγματοποίησε μια πολύ καλή εμφάνιση μέσα από το ζωγραφιστό  με 7 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Περσεμάτης και Τσαϊρελης . Στην αντίπερα όχθη, ο Γιαννίμπας αποτέλεσε το πλέον διακριθέντα της ομάδας του με 7 πόντους παλμαρέ του.

Στη συνέχεια του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι μπήκανε στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό να αυξήσουν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους και εν τελεί  το κατάφεραν, καθώς έκλεισαν το ημίχρονο με το υπέρ τους 41-19. Οι Περσεμάτης και Τσαϊρέλης ηγήθηκαν των προσπαθειών της ομάδας τους για ακόμη μία φορά, πετυχαίνοντας από 4 πόντους, ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Γιαννίμπας  από την πλευρά των φιλοξενούμενων.

Το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν πιο ισορροπημένο, καθώς ναι μεν το κέρδισαν οι γηπεδούχοι, αλλά με το επιμέρους 12 – 10. Οι Σκόρδος πέτυχε 5 πόντους με 100% ποσοστά ευστοχίας, ενώ είχε ως άξιο συμπαραστάτη τον Τσαϊρέλη με 4. Ο Διακουμής(5π) σε αυτό το κομμάτι του παιχνιδιού παρουσίασε ένα μικρό μέρος του πλούσιου επιθετικού ταλέντου που τον χαρακτηρίζει. Το δεκάλεπτο έκλεισε, με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 53-21.

Η τελευταία περίοδος αποτέλεσε διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματέας να βρίσκει τους Paraliers να πανηγυρίζουν ακόμη μία σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution League με σκορ 67-41.

Οι Paraliers  είχαν 22/39 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 2/3 βολές, 28 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 14 κλεψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 12/37 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 5/7 βολές, 29 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 κλεψίματα και 14 λάθη.

Paraliers(Στυλιανός) : Ανδρεαδάκης 15, Ηλιόπουλος, Καμπουράκης 5, Μπραϊμνιώτης 10, Σερβετάς 6, Σκόρδος 14, Στυλιανός 8, Τσαϊρέλης 10.

ΕΛΠΕ(Πέτρου) : Γιαννίμπας 7, Διακουμής 13, Θεάκος 4, Καλαρίδης 4, Καπρέτσος, Γκατζέλης, Κυπραίος, Μπλεμπλιδάκης 2, Σκαρπέλης 4, Στάθης 2, Τζουβάρας 3, Φεραδούρος 2.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό επιθετικά πρώτο  δεκάλεπτο των νικητών!