11/03/2023
Λεγάμενοι BC 23 17 13 15 - 68 -
Beer Team 9 12 9 25 - 55 -

Συνεχίζουν απτόητοι οι Λεγάμενοι!

Συνέχεια στις καλές τους εμφανίσεις και στην κατάκτηση ροζ φύλλων αγώνα, οι Λεγάμενοι επικράτησαν με 68-55 της Beer Team στο ΣΕΦ, το απόγευμα του Σαββάτου.

Μεγάλη δυσκολία στο σκοράρισμα και μια γενική... αναρχία για την Beer Team στις αρχές του αγώνα, με τον Γκανιάτσα να... πυροβολεί από παντού και να τιμωρεί τους φιλοξενούμενους, καθώς κάποια ξεσπάσματα των Μαυράκη και Μεταξά ήταν ό,τι καλύτερο έδειξαν αλλά όχι αρκετά, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 23-9 για Λεγάμενους.

Εμφανώς βελτιωμένη, με ενέργεια και με διάθεση να μην αφήσει το παιχνίδι να ξεφύγει άλλο, η Beer Team προσπάθησε να περιορίσει τους Γκανιάτσα, Δημουλιά και Σιγάλα και με τους Λαγουτάρη και Μεταξά σε... οίστρο! Αυτό όμως έγινε μόνο για λίγο, καθώς οι γηπεδούχοι και ο Λάγιος πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν ξανά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 40-21.

Είχαν ευκαιρίες να μειώσουν και να φέρουν το παιχνίδι κοντά ξανά αλλά τις σπατάλησαν οι φιλοξενούμενοι, με τον Μαυράκη να αποτελεί... όαση στο σύνολο της Beer Team. Από την άλλη ο Καμαριωτάκης ανέβηκε αισθητά, ο Γκανιάτσας συνέχισε να είναι συνδεδεμένος με το αντίπαλο καλάθι, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 53-30.

Αν κάτι δε λείπει από την παρέα του Βρεττάκου αυτό είναι σίγουρα η εμπειρία σε τέτοιες καταστάσεις, με τους Λεγάμενους να το πάνε μέχρι τέλους, να συνεχίζουν τη θετική τους πορεία τον τελευταίο καιρό και να επικρατούν με το τελικό 68-55.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Γκανιάτσας με 29 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 2 λάθη. Από Beer Team ξεχώρισε ο Γιώργος Μεταξάς με 11 πόντους, 9 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 14/30 δίποντα, 11/37 τρίποντα, 7/8 βολές, 43 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/42 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 5/8 βολές, 36 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 14 λάθη.

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Στάντζος, Λάγιος 2, Σιγάλας 5, Αγαλόπουλος, Βρεττάκος, Γκανιάτσας 29, Χαϊκάλης 1, Δημουλιάς 8, Καμαριωτάκης 10, Σκαμαγκάς 13.

Beer Team (Μαυράκης): Μαυράκης 7, Παπαδόπουλος 9, Λαγουτάρης 11, Θεοδοσόπουλος 6, Γρατσίας 1, Μήτσης 2, Τζατζαράκης 8, Μεταξάς 11.

Τί μας άρεσε: Η καλή κατάσταση των Λεγάμενων και το μπάσκετ που παίζουν!