11/01/2023
Monstars 20 16 15 29 - 80 -
Basketόσαυροι 12 18 20 16 - 66 -

Συνεχίζουν μόνοι πρώτοι οι Monstars!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Monstars και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους στην πρώτη περίοδο με τον Στράντζαλη και τον Αντώνη Αγατσιώτη να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Basketόσαυροι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Χοπτερίδη και του Τσαβλίδη διαμορφώνοντας το 20-12.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με μπροστάρη τον Τσαβλίδη, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα εύστοχος από την περιφέρεια. Οι Monstars απάντησαν με τις τρίποντες βόμβες του Αμπατζή και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες στο 36-30.

Η αντεπίθεση των Basketόσαυρων συνεχίστηκε στην τρίτη περίοδο. Ο Παπανικολάου και ο Τσαβλίδης με όμορφες συνεργασίες έβρισκαν λύσεις στην επίθεση μειώνοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν να διασπάσουν την άμυνα των αντιπάλων τους παρά τα καλάθια του Καντζαριδη και του Κωνστανίνου Αγατσιώτη, σε αυτό έπαιξε σημαντικό ρόλο η αστοχία από την γραμμή του τριπόντου με αποτέλεσμα η λήξη τις περιόδου να βρεί τις δύο ομάδες στο 51-50.

Στην τέταρτη περίοδο οι Monstars μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια, αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν την νίκη. Με όμορφες συνεργασίες και πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να βρούν λύσεις στην καλή άμυνα των Basketόσαυρων. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθησουν τον τρελό ρυθμό των αντιπάλων τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με 80-66.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Αντώνης Αγατσιώτης με 13 πόντους, 22 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τάσος Τσαβλίδης με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασσίστ.

Monstars: Αργυρίου 6(2), Α. Αγατσιώτης 13, Αμπατζής 17(4), Πετάβρατζης 6, Στράντζαλης 16(2), Καντζαρίδης 12(2), Κ. Αγατσιώτης 8, Τσιαδήμος 2.

Basketόσαυροι: Χοπτερίδης 12, Τσεπνίδης 4, Πρεβενάς 3(1), Καμπέρης 1, Ποζίνης 2, Τσιγαρίδας 5, Κιούσης 2, Τσαβλίδης 25(4), Παπανικολάου 12(1).

Τι μας άρεσε: Η υπερπροσπάθεια των Basketόσαυρων, οι οποίοι προσπάθησαν να πετύχουν μία δύσκολη ανατροπή.