28/01/2024
Τα Βουνά Ath 16 10 12 12 13 63 -
Crushers 19 12 11 8 2 52 -

Συνεχίζουν να "ψηλώνουν" Τα Βουνά

Τα Βουνά, αν και χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, επικράτησαν των Crushers με σκορ 63-52 και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πολύ καλό το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, που βρήκαν ρυθμό στην επίθεση από νωρίς. Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βάλουν την μπάλα κοντά στο καλάθι, με τον Χόντο κύριο εκφραστή των επιθέσεων. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν από την περιφέρεια, με τον Αποστόλου να ξεκινάει ζεστός στην επίθεση. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 16-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό επαναλήφθηκε. Τα Βουνά μπήκαν πιο επιθετικά και πήραν προβάδισμα στο σκορ, όμως οι Crushers πάντα είχαν απάντηση. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 31-26.

Όσο περνούσε η ώρα οι άμυνες έκλειναν όλο και περισσότερο και τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο. Στο τρίτο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η ισορροπία, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 38-42.

Το ματς φαινόταν ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες και έτσι έγινε. Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Ένα καλάθι του Κωνσταντίνου στα τελευταία δευτερόλεπτα έδωσε την εντύπωση στα Βουνά ότι θα πάρουν τη νίκη. Όμως ο Αποστόλου με απόλυτη ψυχραιμία, με δύο εύστοχες βολές έστειλε το ματς στην παράταση (50-50).

Εκεί Τα Βουνά είχαν περισσότερες δυνάμεις και πήραν τελικά τη νίκη με σκορ 63-52.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αθανάσιος Γκραίκος με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανασ Κουτσοδημητρόπουλος με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 21/54 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 18/36 βολές, 56 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα, 0 κοψίματα, 20 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 11/52 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 12/20 βολές, 41 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 18 λάθη.

Τα Βουνά (Φιλντίσης): Γκραίκος 16, Κωνσταντίνου 13, Μπαμπάνης 5, Μπούτσικας 10, Παναγιωτόπουλος Παρ, Παναγιωτόπουλος Δημ, Ράλης 2, Φιλντίσης 2, Χόντος 15.

Crushers (Αποστόλου): Αποστόλου 18, Δούβρης 3, Ζουγανέλης 6, Καλογερογιάννης, Καράμπελας, Κατσαρός 2, Κώνστας 12, Κώτσης 2, Κουτσοδημητρόπουλος 9.

Τι μας άρεσε: Το πάθος για την έκπληξη που πήγαν να πραγματοποιήσουν οι Crushers!