13/02/2024
Metal Warriors BC 12 12 10 11 - 45 -
Monstars 26 24 27 35 - 112 -

Συνεχίζουν στις νίκες οι Monstars!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Sicarios BC και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από την αρχή του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Χατζηιωάννη, του Μηνασίδη και του Λαγογιάννη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Metal Warriors δεν άργησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Τσολακίδη και του Σιώμου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 12-26.

Στη δεύτερη περίοδο οι Monstars ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να μεγαλώσουν την διαφορά με τον Χατζηιωάννη, τον Μηνασίδη και τον Λαγογιάννη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Metal Warriors BC παρά τις προσπάθειες του Τσολακίδη και του Σιώμου δεν μπόρεσαν να βρουν σκορ με συνέπεια οπότε η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες στο 24-50.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Monstars συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί με Χατζηιωάννη, τον Μηνασίδη και τον Λαγογιάννη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Metal Warriors BC βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Τσολακίδη και του Σιώμου, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 34-77.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τελευταία περίοδος καθώς οι Metal Warriors BC δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον γρήγορο ρυθμό των αντιπάλων τους. Οι Monstars έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 45-112.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Βασίλειος Χατζηιωάννης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για τους Metal Warriors BC ξεχώρισε ο Στέφανος Τσολακίδης οποίος άγγιξε το Double Double έχοντας 23 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Metal Warriors BC: Ανουσάκης 2, Βασιλειάδης 4, Γιαννακίδης 6, Δαδάνας, Μανθούδης, Κουπαράνης 4, Σιώμος 6, Τσολακίδης 23

Monstars: ΑγατσιώτηςΑ. 9, ΑγατσιώτηςΚ. 12, Αικατερίνης 11(3), Αργυρίου 3(1), Κωνσταντίνου, Λαγογιάννης 15, Μηνασίδης 11(1), Νικολαίδης, Πανόπουλος 10, Πετάβρατζης 7, Στράντζαλης 12(4), Χατζηιωάννης 22