28/01/2023
Powerpuff Boys 18 12 11 12 - 53 -
Lobsters BC 7 11 13 9 - 40 -

Συνεχίζουν τις... ζημιές οι Powerpuff Boys!

«Ζημιά» σε ακόμα μία ομάδα της πρώτης τετράδας έκαναν οι Powerpuff Boys, οι οποίοι συνεχίζουν τις καλές τους εμφανίσεις. Αυτή την φορά «θύμα» ήταν οι Lobsters που γνώρισαν την ήττα με 53-40 από τους Powerpuff Boys, οι οποίοι σε ακόμα ένα ματς έβγαλαν ενέργεια σε άμυνα και επίθεση. Αυτή ήταν η 3η συνεχόμενη νίκη και 7η συνολικά (7-9), με τους Lobsters από την άλλη να βάζουν τέλος στο νικηφόρο σερί τους και να πέφτουν στο 9-7.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στις αρχές του παιχνιδιού, αλλά γρήγορα κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 7-7 με τον Σταυριανό και να πάρουν το προβάδισμα στη συνέχεια με τον Διάκου (9-7). Οι επιστροφές στην άμυνα των Lobsters ήταν αρκετά αργές και το «πλήρωσαν» κόντρα σε μία ομάδα που βγάζει ενέργεια στην επίθεση. Έτσι οι Powerpuff Boys, αφού κράτησαν στους 7 πόντους τους αντιπάλους τους, ξέφυγαν στο 18-7 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν σημάδια βελτίωσης, όμως ο Σταυριανός έκανε τρομερά πράγματα για τους γηπεδούχους. Ο παίκτης των Powerpuff Boys εκτελούσε από κάθε σημείο του παρκέ και έτσι η διαφορά έφτασε στο +15 (29-14). Γλένης και Δόλιας μείωσαν σε 29-18, για να έρθει λίγο αργότερα και πάλι ο Σταυριανός για να γράψει το 30-18 του ημιχρόνου.

Η αντίδραση από τους Collectors ήρθε στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, εκεί που Κοντάκος, Τρικαλιώτης και Κουτελάς έφεραν το ματς στους 5 πόντους (30-25). Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις με τον Αθανασόπουλο και τον Σταμπουλτζίδη (34-25), όμως με δύο τρίποντα των Δόλια και Σαλονικίδη οι γηπεδούχοι πλησιάσαν, με το σκορ στο 34-31. Τότε οι γηπεδούχοι επέλεξαν να βάλουν την μπάλα στην αντίπαλη ρακέτα, εκεί όπου ο Αθανασόπουλος είχε γίνει… μπελάς για τους αντιπάλους και σε συνδυασμό με τον Σταυριανό που συνέχιζε τα… δικά του, έφτασαν να προηγούνται 41-32.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Powerpuff Boys συνέχιζαν να παρουσιάζουν μία πολύ καλή εικόνα. Η άμυνα τους δεν έδινε δικαίωμα στους Lobsters να ελπίζουν για κάτι παραπάνω στο ματς, ενώ στην επίθεση ο Σταυριανός αποτελούσε… εγγύηση. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 9 (49-40) λίγο πριν το τέλος, όμως αυτό δεν άγχωσε τους Powerpuff Boys που πανηγύρισαν τη νίκη με 53-40.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σταυριανός ο οποίος πέτυχε 24 πόντους, έδωσε 1 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και μάζεψε 21 ριμπάουντ στο παιχνίδι.

Οι Powerpuff Boys είχαν 16/44 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 9/12 βολές, 42 ριμπάουν, αλλά και 8 ασίστ. Παράλληλα είχαν 9 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Lobsters μέτρησαν 10/37 δίποντα, 5/33 τρίποντα, 5/8 βολές, 49 ριμπάουν, όπως και 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 18 λάθη και 2 μπλοκ.

Powerpuff Boys (Σαμοΐλης): Σταμπουλτζίδης 6(3ρ.), Διάκου 7(2ρ.), Αθανασόπουλος 16(9ρ.), Σταυριανός 24(21ρ.), Ραουάτ, Παπαϊωάννου, Παππάς, Σαμοΐλης. Στεργίου

Lobsters (Σαλονικίδης): Δόλιας 15(6ρ.), Κουτελάς 6(7ρ.), Χατζίδης 4(16ρ.), Σαλονικίδης 5(4ρ.), Γλένης 3(3ρ.), Κοντάκος 2(3ρ.), Μπάρλας 2(4ρ.), Ντούντος, Ραχμάν, Τρικαλιώτης 3(3ρ.)

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια των Powerpuff Boys σε επίθεση και άμυνα.