10/01/2024
Basketόσαυροι 20 16 11 19 - 66 -
Hoston Celtics 13 9 15 11 - 48 -

Συνεχίζουν το αήττητο σερί τους οι Basketόσαυροι!

Δυναμικό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες. Εξαιρετικές συνεργασίες με όμορφα καλάθια εκατέρωθεν. Οι  Basketόσαυροι μέσω των Τσαβλίδη, Στράντζαλη και Τσιγαρίδα κατάφεραν να κερδίσουν αυτή τη πρώτη περίοδο με 20-13 έναντι των αξιόμαχων Hoston Celtics.

Καθώς προχωρούσε ο αγώνας, οι παίκτες των Hoston Celtics δεν κατάφεραν να σταματήσουν τον εκρηκτικό ρυθμό των Basketόσαυρων. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με ένα εντυπωσιακό 36-22 υπέρ των Basketόσαυρων, αναδεικνύοντας την ισχυρή τους ομάδα και την ανεπανάληπτη συνεργασία μεταξύ των Τσαβλίδη, Στράντζαλη και Τσιγαρίδα.

Στην τρίτη περίοδο του παιχνιδιού οι Hoston Celtics προσπάθησαν να αντιδράσουν κάτι που εν μέρη το κατάφεραν. Οι Γκουτζαμάνης και Καρκαλέτσης βγήκαν μπροστά για την ομάδα τους και μέσω των αξιόλογων προσπαθειών τους κατάφεραν να κερδίσουν αυτή την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 11-15 δίνοντας με αυτό το τρόπο ακόμα περισσότερο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι Basketόσαυροι ξανά πήραν τον έλεγχο του παιχνιδιού στα χέρια τους. Η αποτελεσματικότητα στην επίθεση και η φοβερή άμυνα καθιστούν τον αγώνα μια κατακτητική ολοκλήρωση για τους Basketόσαυρους. Το τέταρτο δεκάλεπτο ολοκληρώνεται με το σκορ να δείχνει 66-48 υπέρ τους.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τάσος Τσαβλίδης ο οποίος πέτυχε Double Double έχοντας 12 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους Hoston Celtics είναι o Βασίλειος Γκουτζαμάνης ο οποίος πέτυχε Double Double με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Basketόσαυροι: Αικατερίνης 7, Γαρδάνης 6(2), Μπαργιώτης, Ποζίνης 5(1), Πρεβενάς, Ρήγας 4, Σαρτάβας 2, Στράντζαλης 16(3), Τσαβλίδης 12(2), Τσεπνίδης, Τσιγαρίδας 8(1), Χοπτερίδης 6

Hoston Celtics: Γεωργίου 5(1),Γιαννουλάκης 8, Γκουτζαμάνης 10, Καλλασίδης, Καρκαλέτσης 10, Μπουμπόνας 6, Παπασιώπης 9