19/10/2024
Athens Sniffers BC 10 13 4 10 - 37 -
Blue Ballers 18 17 12 24 - 71 -

Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Blue Ballers!

Με διάθεση να τρέξουν μπήκαν στο ματς και οι δύο ομάδες, με τους Athens Sniffers να προηγούνται 7-5 στο ξεκίνημα, μετά από καλάθι του Μόρφογλου. Δευτερέβος και Γρυλλάκης πήραν μπροστά για τους φιλοξενούμενους και γύρισαν το ματς  (7-13). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 10-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ εύστοχοι και μείωσαν 18-23. Οι Ballers απάντησαν με σερί 8-0 και πήραν διψήφιο προβάδισμα 18-31. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 23-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Οι Blue Ballers συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά η οποία στο τέλος της περιόδου εκτοξεύθηκε στο +20 (27-47).

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους φιλοξενούμενους να μην πατάνε φρένο και να μεγαλώνουν το προβάδισμα τους. Έτσι οι Blue Ballers πήραν μια εύκολη νίκη και συνεχίζουν αήττητοι στο πρωτάθλημα μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Novibet MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήρης Δευτερέβος με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Κρητικίδης με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ.

Athens Sniffers: Χατζηδάκης, Σημανέσης, Στέλλας, Πετρίδης 2, Τενεκίδης Δ. 4,  Μόρφογλου 7, Κιούκας 3, Πέππας 4, Λέπουρας 5, Καλόγερος, Κρητικίδης 12, Τενεκίδης Θ.

Blue Ballers: Βαφειάδης, Αλεβιζάκης 8, Ξυλογιαννόπουλος 2, Ζινζαλιάς 6, Αποσκίτης 10, Ξηνταράκης 2, Μελισσηνός 5, Γρυλλάκης 12, Δευτερέβος 26.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια των Blue Ballers.