13/10/2024
The Roots 18 14 15 14 - 61 -
Κεμπάπ BC 6 14 15 16 - 51 -

Συνεχίζουν ορεξάτοι οι Roots!

Με το καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το ματς για τους Roots, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν το επιθετικό ταλέντο του Λαγωνικάκου και του Καραδήμα και προηγήθηκαν από νωρίς με διψήφια διαφορά! Ο Σύλλας και ο Τασατζής προσπάθησαν να δώσουν λύσεις στους Κεμπάπ, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό, αφού οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το σκορ να είναι στο 18-6!

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα τρία λεπτά οι γηπεδούχοι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν ο Σύλλας, μειώνοντας έτσι τη διαφορά. Ο Καραδήμας έσπασε το ρόδι για τους Roots, ο Κατσουράνης και ο Αναγνώστης ακολούθησαν το παράδειγμα του, με αποτέλεσμα η ομάδα του Σοκολάκη να μείνει σε θέση οδηγού, παρά την προσπάθεια του Καρανδρέα, του Σκλαβενίτη και του Χατζητσομπάνη, 32-20.

Ο Σκάγκος άνοιξε το σκορ του δεύτερου μέρους, για να έρθουν και να του απαντήσουν οι Γουρνέλος και Καραδήμας για λογαριασμό των γηπεδούχων. Το σκηνικό παρέμεινε παρεμφερές, με τον Σταθόπουλο και τον Καρακουλάφη να προσπαθούν να μειώσουν και τον Αργυράκη από την άλλη να στέλνει τη διαφορά στους 17 με τέσσερα λεπτά να απομένουν στο ρολόι, συμβάλλοντας έτσι στο σκορ με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος, 47-35.

Τα πάντα είχαν μπει σε ένα δρόμο στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Αναγνώστη από τη μία και τους Σύλλα, Σταθόπουλο από την άλλη να σημαδεύουν σωστά. Ο Σκάγκος και ο Χατζητσομπάνης φάνηκαν να είναι το τελευταίο χαρτί των Κεμπάπ, οι Roots όμως έμειναν ψύχραιμοι και, με καλάθια από το Καραδήμα και τον Αργυράκη, έφτασαν αισίως στο 3/3!

Novibet MVP για τους Roots αναδείχτηκε ο Δημήτρης Καραδήμας με 33 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασιστ και 2 κλεψίματα, ενώ από τους Κεμπάπ ξεχώρισε ο Λεωνίδας Σύλλας με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Roots (Σοκολάκης): Αναγνώστης 5, Ανδραβίζος, Αργυράκης 6, Γούλας, Γουρνέλος 4, Ζαμπάρας 6, Καραδήμας 33, Κατσουράνης 4, Λαγωνικάκος 5, Φιλιππής.

Κεμπάπ (Σκλαβενίτης): Καρακουλάρης 4, Καρανδρέας 2, Μπουλούμπασης, Μπουρβάνης, Σκάγκος 15, Σκλαβενίτης 3, Σταθόπουλος 7, Σύλλας 13, Τασατζής 2, Χαλβατζόγλου, Χατζητσομπάνης 5.

Τι μας άρεσε: Το φοβερό ξεκίνημα των Roots!