11/01/2023
Leathal Pistols 28 16 10 12 - 66 -
Thessaloniki Avispas 10 15 18 10 - 53 -

Συνεχίζουν το απόλυτο στο κύπελλο οι Pistols!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Pistols και κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό. Έφτιαξαν από νωρίς στον αγώνα μία διαφορά ασφαλείας με τα καλάθια του Μιχέλη και του Αγτζίδη. Οι Thessaloniki Avispas πλήρωσαν το νωθρό ξεκίνημα που έκαναν και παρά τα καλάθια του Τζιτζάλη βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 28-10.

Στη δεύτερη περίοδο οι Thessaloniki Avispas ανέβασαν στροφές βάζοντας δύσκολα στους αντιπάλους τους. Με όμορφες συνεργασίες του Βασίλη και του Γιώργου Χατζηιωαννίδη κατάφεραν να βρουν σκορ με συνέπεια στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν στις αρχές τις περιόδου όμως στην συνέχεια βρήκαν λύσεις στην καλή άμυνα των αντιπάλων τους και με τα καλάθια του Καραγκιαούρη και του Πρωτογερόπουλου κατάφεραν να κρατήσουν την διαφορά διαμορφώνοντας το 44-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να μειώσουν την διαφορά και να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Βελτίωσαν την άμυνα τους κοντά στη ρακέτα και αυτό τους βοήθησε να βρούν ρυθμό στην επίθεση με μπροστάρη τον Βασίλη Χατζηιωαννίδη. Οι Pistols δεν μπόρεσαν να περάσουν την μπάλα κοντά στη ρακέτα και η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους παρά τους μεγάλους πόντους που πέτυχε ο Θανάσης Καλλίας. Η τρίτη περίοδος βρήκε τις δύο ομάδες στο 54-43.

Η αντεπίθεση των Thessaloniki Avispas συνεχίστηκε στην τέταρτη περίοδο με τον Τζιτζάλη να πετυχαίνει το ένα καλάθι μετά το άλλο, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους. Οι Pistols εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων τους και βρήκαν εύκολους πόντους στον αιδνιδιασμό κλειδώνοντας την νίκη με το τελικό 66-53.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Καραγιαούρης με 13 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ιωάνης Τζιτζάλης με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Pistols: Μιχέλης 18, Καραγκιαούρης 13, Πρωτογερόπουλος 5(10, Αλβανός 4, Αγτζίδης 4(1), Ρωσσίδης 2, Α. Καλλίας 2, Χατζημιαχαήλ 6, Θ. Καλλίας 8, Ευαγγελίδης 4.

Thessaloniki Avispas: Τζιτζάλης 15(1), Καμαρούδης 1, Μαυρίδης, Β. Χατζηιωαννίδης 20(4), Καλοβέρος, Γ. Χατζηιωαννίδης 17.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των Thessaloniki Avispas που δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι.