22/10/2022
Kinglooney Tunes 11 21 12 17 - 61 -
Draft Fathers 17 6 15 19 - 57 -

Συνεχίζουν το αήττητο οι KingLooney Tunes!

Σάββατο απόγευμα 22 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena, σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, οι Kinglooney Tunes κατάφεραν να συνεχίσουν το αήττητο σερί τους, επικρατώντας πολύ δύσκολα με 61 – 57 απέναντι στους επίσης αήττητους μέχρι το συγκεκριμένο παιχνίδι Draft Fathers!

Οι Draft Fathers μπήκαν δυνατά από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιωακείμ με τρία τρίποντα και 10 πόντους συνολικά και βοήθειες από Σκληράκη, Βλαχοθανάση, Κουνενιδάκη, είχαν προβάδισμα με 11 – 17. Στην αντίπερα όχθη, οι Tunes που κυνηγούσαν από την αρχή, είχαν τον Τριτάκη μπροστάρη με 4 πόντους με πέντε ακόμα παίκτες να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι.

Σε παράσταση για έναν ρόλο, μετέτρεψαν οι γηπεδούχοι το δεύτερο δεκάλεπτο και παίζοντας ωραίο μπάσκετ με πολύ ωραίες φάσεις, ξέφυγαν στο τέλος του ημιχρόνου με 32 – 23. Ο Μάγκος ήταν ο κορυφαίος για τους προπορευόμενους με 9 πόντους, με τον Πουλοκέφαλο να προσφέρει ωραίες δημιουργίες, ενώ για τους Fathers πάλευε ο Διαγγελάκης με τα ριμπάουντ και τις πάσες του χωρίς όμως οι συμπαίκτες του να είναι εύστοχοι στην τελική προσπάθεια.

Στην τρίτη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν πολύ και μείωσαν ακόμα και στους 4 πόντους με τους Βλαχοθανάση-Κουνενιδάκη να ξεχωρίζουν με 5 πόντους έκαστος και τον Διαγγελάκη να προσφέρει 4, ενώ το προβάδισμα για τους Kinglooney κρατούσαν κυρίως Τριτάκης-Πουλοκέφαλος με 4, με Μουτάφη, Λιβιεράτο να βάζουν από ένα καλάθι.

Μπαμ από την μία(Μάγκος 2,Πουλοκέφαλος)- Μπουμ από την άλλη(Κουνενιδάκης, Σκληράκης), ήταν η εικόνα στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου , με το σκορ να γίνετε 53-49. Στην συνέχεια Παυλής και Πουλοκέφαλος με νέο τρίποντο, έδωσαν αέρα 7 πόντων στους γηπεδούχους αλλά η ψυχή και το πάθος του αρχηγού Μάνου Σκληράκη με 8 συνεχόμενους πόντους, έκαναν το σκορ 58 – 57. Το τελευταίο λεπτό του αγώνα ήταν γεμάτο συγκινήσεις, καθώς ο Διαγγελάκης έχασε λέι απ και την ευκαιρία να βάλει μπροστά τους Draft Fathers, με τον Μάγκο να πετυχαίνει μεγάλο τρίποντο στην συνέχεια και να χαρίζει την νίκη με 61 – 57 στους Kinglooney Tunes.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Τάσος Πουλοκέφαλος με 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε Μιχάλης Κουνενιδάκης με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Kinglooney είχαν 17/40 δίποντα, 8/33 τρίποντα, 3/17 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Οι Fathers είχαν 13/41 δίποντα, 7/26 τρίποντα, 10/22 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Kinglooney Tunes( Βαχαβιώλος ): Αλεξόπουλος 1, Βαχαβιώλος 6, Λιβιεράτος 5, Μάγκος 19, Μασούρος 2, Μουτάφης 4, Παπούλιας 2, Παυλής 3, Πουλοκέφαλος 15(13ρ.), Τριτάκης 10(13ρ.).

Draft Fathers(Σκληράκης): Βλαχοθανάσης 6, Διαγγελάκης 6(22ρ.-7 ασίστ), Ιωακείμ 12, Κανέλλος, Κουνενιδάκης 16(8ρ.), Ράπτης, Σκληράκης 17.

Τι μας άρεσε: Το τέταρτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να βάζουν μεγάλα σουτ και να δίνουν εικόνα άγριας ομορφιάς!