28/02/2024
Trailers 17 21 17 12 - 67 -
Proboraptors 20 17 19 19 - 75 -

Πήγαν να χάσουν και από συνήθεια κέρδισαν οι Proboraptors!

Παρολίγον να... χαθεί αυτό το μεγάλο αήττητο σερί των Proboraptors το βραδάκι της Τετάρτης, με τους φιλοξενούμενους όμως να είναι υπέροχοι στο τελευταίο μέρος του αγώνα και να επικρατούν με σκορ 67-75 των Trailers που ενθουσίασαν!

Ανοιχτό το παιχνίδι, υψηλό το σκορ και δύο ομάδες οι οποίες για ξεχωριστούς λόγους ήθελαν η κάθε μία τη νίκη! Διατήρηση στο αήττητο για τους Proboraptors και είσοδος στα playoffs για τους Trailers! Αβούρης και Σαχάς μετά από το καλό ξεκίνημα του Μουσούντα έπιασαν... δουλίτσα, με την ενέργεια και την ποιότητα του Γιάννη του Πελεκάνου να είναι η βενζίνη στο ντεπόζιτο των Trailers, οι οποίοι μείωσαν και έμειναν πίσω στο δεκάλεπτο με σκορ 17-20, σε ένα άκρως ενθαρρυντικό ξεκίνημα αγώνα! Ο Βλάχος μπήκε με μάτι να... γυαλίζει στη δεύτερη περίοδο και μαζί με τον Ζαφρακόπουλο γύρισαν το παιχνίδι, με το 32-29 που γράφτηκε περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, να διαμορφώνεται στο 38-37 με τη λήξη του, καθώς ο Σταυριανάκης ο Νίκος το βάλε από το... σπίτι του, σε μια φάση highlight!

Ο Γιάννης ο Πελεκάνος μπήκε σε... αχαστο mode, σκόραρε από κάθε σημείο σχεδόν του παρκέ και είδε τον Βλάχο να τον... σιγοντάρει και να κρατά το προβάδισμα των Trailers, μέχρι ο Τραϊφόρος με ατομικές ενέργειες και την έμπειρη παρουσία του Μουσούντα στο πλάι του γυρίσουν ξανά το παιχνίδι, με το 55-56 να τα αφήνει όλα ανοιχτά! Δεν ήθελαν να αφήσουν το αήττητο να χαθεί τη νύχτα της 28ης Φλεβάρη λοιπόν όμως οι φιλοξενούμενοι! Σίγουρες επιλογές, όμορφο μπάσκετ και ίσως μια μικρή δόση... εμπειρίας, ήταν τα συστατικά για την κατάκτηση του 23ου συνεχόμενου ροζ φύλλο αγώνα, με την παρέα του Σαχά να παίρνει τη νίκη με τελικό σκορ 67-75!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Σαχάς με 20 πόντους, 16 ριμπάουντ, 3 4 κλεψίματα, κοψίματα, ένα λάθος. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Γιάννης Πελεκάνος με 28 πόντους, 5 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο, 2 λάθη.

Trailers (Πελεκάνος): Βλάχος 21, Πελεκάνος 28, Γεωργούντζος, Ζαφρακόπουλος 6, Σταυριανάκης Γ. 3, Σταυριανάκης Ν. 9, Αντωνίου, Βέρρας.

Proboraptors (Βαλέντζης): Ζερβόπουλος 6 Τραϊφόρος 4 Βαλέντζης, Αβούρης 10, Αντωνόπουλος 3, Μουσούντας 27, Κατσιμίχας 5, Σαχάς 20.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα στον αγώνα!