08/10/2019
Sacatemento Kings 19 20 19 16 - 74 -
Paliagoura 12 19 17 22 - 70 -

Σιρόγλου Vs Κασκάνης, σημειώσατε άσσο!

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ισάξιες ομάδες, οι Sacatemento Kings πήραν την τρίτη συνεχόμενη νίκη τους για την τέταρτη αγωνιστική της Elite League, κερδίζοντας δύσκολα τα μαχητικότατα Paliagoura με 74-70 στο κλειστό του Κολωνού!

Οι Sacatemento Kings κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο στο ξεκίνημα της συνάντησης, όταν και προηγήθηκαν με 13-3, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 19-12, χάρη σε 6 πόντους του Σιρόγλου, 5 του Καραγιαννάκη και 4 του Νίκου Σιάννα. Ο Κασκάνης με δύο τρίποντα και οι Τζανάκης, Μούσουρας και Βελέντζας μέσα από την ρακέτα, έδωσαν τις λύσεις των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά του αγώνα.

Ίδια η εικόνα του ματς και στην δεύτερη περίοδο, με το συγκρότημα του Γιάννη Σιάννα να διατηρεί εύκολα το τιμόνι στα χέρια του και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 39-31, με τους Σιρόγλου και Βαρβατάκο να τραβούν το κουπί στην επίθεση με 8 πόντους έκαστος. Τα Paliagoura κράτησε κοντά στο σκορ στην δεύτερη περίοδο ο Κασκάνης με τους 11 πόντους που σημείωσε, ενώ 4 πρόσθεσε ο Χρυσανθακόπουλος!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Βασιλιάδες έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 15 πόντων, 50-35, διατηρώντας ένα ικανοποιητικό προβάδισμα 10 πόντων μέχρι τη λήξη της περιόδου, 58-48, με τους Σιρόγλου και Βαρβατάκο να πετυχαίνουν 8 και 6 πόντους, αντίστοιχα. Ο Κασκάνης έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να μην αφήσει τον αντίπαλο να ξεφύγει περισσότερο, πετυχαίνοντας ακόμη 5 πόντους, ενώ δύο φορές από την περιφέρεια εκτέλεσε εύστοχα ο Μούσουρας. Σκορ τρίτης περιόδου 58-48!

Με τον Κασκάνη να δείχνει ασταμάτητος με 16 νέους πόντους και στο τελευταίο δεκάλεπτο, τα Paliagoura πλησίασαν στο καλάθι, 72-70, χάνοντας την ευκαιρία στο τέλος να στείλουν το ματς στην παράταση, αφού είχαν την τελευταία επίθεση. Έτσι, ο Σιρόγλου με τους 7 πόντους που σημείωσε μαζί με τους 5 του Βαρβατάκου, οδήγησαν τους Sacatemento Kings στη νίκη με 74-70, ενώ ένα τριποντάκι έβαλε ο Καραγιαννάκης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/21 βολές, 22/39 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 2/6 βολές, 19/56 δίποντα και 10/24 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Mvp των Sacatemento Kings ο Σιρόγλου με 29 πόντους, έχοντας 9/10 βολές, 4/5 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 4 λάθη. Κορυφαίος για τα Paliagoura ο Κασκάνης με 38 πόντους, έχοντας 2/6 βολές, 6/13 δίποντα και 8/11 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκανε 3 λάθη και είχε 1 κλέψιμο.

Sacatemento Kings (Σιάννας Γ.): Καραγιαννάκης 8 (1), Τσιρίδης 9, Βαρβατάκος 21, Νικολόπουλος, Σιάννας Ν. 4, Σιρόγλου 29 (4), Χριστόπουλος 3

Paliagoura (Κοντορουχάς): Τζανάκης 8, Βελέντζας 4, Καραγιάννης 4, Χρυσανθακόπουλος 6, Κασκάνης 38 (8), Κοντορουχάς, Μούσουρας 10 (2)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες, όπως και το πάθος που έβγαλαν!