25/09/2024
CineTragic 20 14 14 28 - 76 -
Ball Don't Lie 12 21 19 13 - 65 -

Συστήθηκαν με νίκη οι Cinetragic

Σε ένα παιχνίδι με πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη, δύο πολύ καλές ομάδες αναμετρήθηκαν στο κλειστό της ΕΑΠ, οι Cinetragic έκαμψαν την αντίσταση των έμπειρων Ball Don’t Lie  (76-65) και μπήκαν με το δεξί στην Developmet League του Basketaki Patras, συνδυάζοντας με μια ιδανική πρεμιέρα το πρώτο τους επίσημο παιχνίδι μετά την ίδρυσή τους.

Η αναμέτρηση δεν ήταν εύκολη για τους τυπικά γηπεδούχους, οι οποίοι ειδικά στο πρώτο ημίχρονο συνάντησαν μεγάλη αντίσταση από τους πολύ καλά διαβασμένους BDL, και κατάφεραν να προηγούνται στο ημίχρονο με μόλις ένα πόντο με το σκορ στο 34-33. Οι BDL μπήκαν αγριεμένοι στο δεύτερο ημίχρονο προηγήθηκαν και με 12 πόντους αλλά οι Cinetragic έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Τσούδη ο οποίος βομβάρδιζε τα αντίπαλα καλάθια από τα 6.75, αλλά και τους Δημέα και Μελιγδή να πραγματοποιούν και αυτοί εξαιρετική εμφάνιση έκαναν την μεγάλη ανατροπή και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα (76-65).

Από την πλευρά των Ball Don’t Lie αυτοί που ξεχώρισαν ήταν οι συνήθεις ύποπτοι Μαθιουδάκης και Χαριτωνίδης αλλά και ο «νέος» Τσεκλένης.