01/05/2023
Αμόκ - - - - - 20 -
Partouzan - - - - - - -1

Συστήθηκε με νίκη η Partouzan!

Το βράδυ της Δευτέρας στο Athens Sports Hall η Partouzan συστήθηκε με νίκη στη διοργάνωση, επικρατώντας στην πρεμιέρα του φετινού Summer League επί της Αμόκ με 69-74.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές, σκοράροντας με συνέπεια από τα πρώτα λεπτά, χάρη στους Κοντομίχαλο (9π.), Λεκκό (3π.), Μαστορέλη (3π.), Τσαπλέ (2π.) και Παυλόπουλο (2π.). Η Αμόκ, παρότι άργησε λιγάκι να βρει τα πατήματά της, παρέμεινε σε λογική απόσταση, βρίσκοντας λύσεις από τους Αβαρκιώτη (5π.), Διονυσόπουλο (3π.), Δουρακάκη (3π.) και τον νεοαποκτηθέντα Λάνη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-19.

Αρκετά πιο ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, με την ομάδα του Αβαρκιώτη να παρουσιάζεται βελτιωμένη, έχοντας για πρωταγωνιστές επιθετικά τους Καστρίτη (9π.), Βιγικάκη (7π.) και Λάνη (3π.). Στην αντίπερα όχθη, η Partouzan παρέμεινε ελαφρώς πιο αποτελεσματική και με καλάθια των Λεκκού (9π.), Παυλόπουλου (4π.), Καραδήμα (3π.) και Καψή (3π.) «πήγε προς τα αποδυτήρια» με +7. Σκορ ημιχρόνου, 32-39.

Μετά την ανάπαυλα το ντέρμπι συνεχίστηκε, με το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου να γράφει 16-17. Διονυσόπουλος (6π.), Καστρίτης (4π.), Τσατσάνης (3π.) και Λάνη (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης για την Ανεξάρτητη Μπασκετική Ομάδα Κολωνού, ενώ οι μετέπειτα νικητές απάντησαν με Πνευματικό (6π.), Τσαπλέ (5π.), Μαστορέλη (2π.), Λεκκό (2π.) και Κοντομίχαλο (2π.) διατηρώντας τα ηνία του αγώνα. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αμόκ πίεσε για την ανατροπή, βρίσκοντας μεγάλα σουτ από τους Τσατσάνη (9π.), Λάνη (9π.) και Βιγικάκη (3π.). Ωστόσο, οι πολλές χαμένες βολές των γηπεδούχων, αλλά και τα καθοριστικά καλάθια των Καραδήμα (6π.), Κοντομίχαλου (6π.) και Παυλόπουλου (2π.) στο φινάλε έγειραν οριστικά την πλάστιγγα προς την πλευρά της Partouzan.

Στο τέλος του αγώνα, η Αμόκ είχε 13/26 δίποντα, 9/38 τρίποντα και 16/32 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 17 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Partouzan είχε 12/37 δίποντα, 18/42 τρίποντα και 5/10 βολές. Μάζεψε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 21 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 17 λάθη.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σπύρος Κοντομίχαλος με 17 πόντους και double-double, έχοντας 6/9 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 25 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θοδωρής Λάνη με 16 πόντους και double-double, έχοντας 3/8 δίποντα και 10/15 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Αμόκ (Δουρακάκης) : Αβαρκιώτης 5 (1), Βιγικάκης 11 (2), Διονυσόπουλος Γ. 9 (3), Δουρακάκης 3 (1), Καστρίτης 13, Λάνη 16, Τσατσάνης 12 (2).

Partouzan (Παυλόπουλος) : Καραδήμας 9 (2), Καρατζάς, Καψής 3 (1), Κοντομίχαλος 17 (1), Λεκός 17 (5), Μαστορέλης 5 (1), Μιχαλόπουλος 17 (5), Πνευματικός 7 (2), Τσαπλές 8 (1).

Τι μας άρεσε : Το σασπένς του αγώνα.