05/10/2022
Λεγάμενοι BC 25 17 12 21 - 75 -
Baca Juniors BC 7 20 10 19 - 56 -

Σκαμαγκάς on fire!

Με τον φόργουορντ των Λεγάμενων να βγαίνει μπροστά και να ξεχωρίζει, η παρέα του Βρεττάκου πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 75-56 απέναντι στη Baca Juniors η οποία αδίκησε τον εαυτό της και ενώ πλησίασε στους 7, μετά έμεινε από δυνάμεις.

Σκαμαγκάς και Σουλτάτος βρήκανε τρεις φορές στόχο από τα 6.75 στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου, με τους Λεγάμενους να προηγούνται με 15-5 στο ξεκίνημα. Αμυντική διάθεση, ευκολία στο σκοράρισμα και το καυτό χέρι του Σουλτάτου οδήγησαν τους Λεγάμενους στο 25-7 πρώτης περιόδου, με τη Baca να προσπαθεί να μπει στον ρυθμό του παιχνιδιού.

Τσαμποδήμος και Κασφίκης ήταν οι καλύτεροι σε αυτό το εξαιρετικό ξεκίνημα στη δεύτερη περίοδο για την παρέα της Baca, η οποία ροκάνισε σιγά σιγά τη διαφορά. Ο Βρεττάκος ανέλαβε δράση και κάπως έτσι οι Λεγάμενοι κράτησαν το μεγάλο προβάδισμα και έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 42-27.

Η Baca μπήκε με διάθεση να μαζέψει τη διαφορά και τα κατάφερε με το 42-35 να είναι το σκορ που χωρίζει τις δύο ομάδες έξι λεπτάκια πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, καθώς ο Τσαμποδήμος ήταν φοβερός. Οι Λεγάμενοι συνήλθαν γρήγορα, σοβαρεύτηκαν έτρεξαν το γήπεδο και έβαλαν τα σουτ, με αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να κλείσει στο 54-37.

Οι Λεγάμενοι ελέγχοντας το παιχνίδι τα τρία πρώτα δεκάλεπτα, δεν θα μπορούσαν να χαραμίσουν αυτή τη μεγάλη ευκαιρία για άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα, οπότε με τον Σκαμαγκά να τρέχει το ανοιχτό γήπεδο τελείωσαν την υπόθεση νίκη με τελικό σκορ 75-56.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης ο Σκαμαγκάς με 26 πόντους, 3 ριμπάουντ, μια ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη. Από Baca ξεχώρισε ο Ερωτόκριτος Τσαμποδήμος με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/37 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 6/14 βολές, 41 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη. Η Baca είχε 14/42 δίποντα, 9/33 τρίποντα, 1/5 βολές, 37 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 8 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 15 λάθη.

Λεγάμενοι (Χαϊκάλης): Κατσαρός 5, Αγαλόπουλος 3, Σουλτάτος 14, Δημουλιάς 8, Σκαμαγκάς 26, Στάντζος 1 (11 ριμπ.), Βρεττάκος 16, Χαϊκάλης 2.

Baca Juniors (Κασφίκης): Κασφίκης 15, Τσαμποδήμος 27, Μπίζος, Μπαρμπάκης 2, Φουντούκας 2, Γρίβας 10.

Τί μας άρεσε: Ο Σκαμαγκάς και η ατελείωτη διάθεσή του για τρέξιμο!