29/11/2019
Reddicolo 14 12 12 12 - 50 -
Kourkoutes BC 20 12 21 16 - 69 -

Σκαρφαλωμένοι στην κορυφή παρέμειναν οι Kourkoutes!

Τετάρτη βράδυ και στο Enersize Basketball Center στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του έκτου ομίλου της DevelopmentII League το χωρίς νίκη Reddicolo(0-3) υποδέχθηκε τους αήττητους Κουρκούτες (3-0).

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν τις διαθέσεις τους αναλαμβάνοντας από νωρίς τα ηνία του αγώνα με μπροστάρηδες την frontline (Συρίγος 5π, Μανιουδάκης 5π και Βεϊσάκης 6) προηγούμενοι με 4-12 αλλά και με διπλό σκορ (10-20) με τους αντιπάλους τους να μειώνουν προς το τέλος της πρώτης περιόδου με τους Κάρλο (4π) και Κυρίτση (3π) σε 14-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν αρχικά με των Λεπίτκα και βόμβα τριών πόντων του Παπαδή  ισοφαρίζοντας με καλάθι του Γώγολου (6π σε αυτό το κομμάτι του αγώνα) ωστόσο οι Κουρκούτες με τον δραστήριο Π.Πλέστη (4π) και τον Μανιουδάκη που πρόσθεσε άλλους 4π. στο λογαριασμό του έλεγξαν γρήγορα την κατάσταση ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +6 (26-32).

Συνέχισαν μάλιστα επιταχύνοντας μετά την ανάπαυλα όπου μ’ ένα επιμέρους 3-17 μέσα σε επτά λεπτά πήγαν στο +20 (29-49) με τον Π. Πλέστη σε θέση οδηγού αλλά και εκτελεστή (7π) όσο από το Reddicolo πάλευε ο Κουτσάκης (4π) με τον Αναγνώστου με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με σκορ 38-53.

Το run ‘n’ gun μπάσκετ κυριάρχησε και στο τελευταίο τμήμα του αγώνα  με τον Συρίγο να έχει περισσότερη ενέργεια (8π) με την παρέα του Αθανασίου να μη δείχνει διάθεση να διαπραγματευτεί την τύχη του παιχνιδιού διατηρώντας σταθερά διαφορές μεταξύ 15 & 20 πόντων με τη μπίλια να κάθεται τελικά στο 50-69 !

Καλύτερος των νικητών ο “διπλός” Γιώργος Βεϊσάκης (15π,11ρ,2ασ) ενώ σημαντική βοήθεια είχαν κι από τον πρώτο τους σκόρερ Air Μάρκο Συρίγο (18π,9ρ,2ασ,4κλ,1κοψ) αλλά και τον Παναγιώτη Πλέστη (13π, 6ρ, 5ασ,5κλ αλλά και 4 λάθη) ενώ mvp των αντιπάλων τους ήταν ο κινητήριος μοχλός τους Καλλίνικος Λεπίτκας (12π, 6ρ,2κλ).

Η στατιστική αναπαριστά την εικόνα των ομάδων στο παρκέ. Οι νικητές υπερίσχυσαν σε σουτ εντός πεδιάς (45-40%), εκτέλεσαν καλύτερα από την περιφέρεια (31-25%) όσο και από τις βολές (46-50%) και κυριάρχησαν στους αιθέρες (39 – 29 ριμπάουντ, 3-1 κοψίματα) και είχαν καλύτερη δημιουργία(14-8 ασίστ) & κλεψίματα (9-6) με τις ομάδες να μοιράζονται τον ίδιο αριθμό λαθών (από 9)

Reddicolo(Kυρίτσης) : Παπαδής 5(1), Γώγολος 10, Λεπίτκας 12 (2), Κάρλος 6, Κουτσάκης 5, Καρπίδας 2, Αναγνώστου 1, Κυρίτσης 7

Κουρκούτες(Αθανασίου) : Δαιμονάκος 2 (2κλ), Τριανταφύλλου 3(2ασ), Πλέστης Π. 13(1),Συρίγος 18 (1), Μανιουδάκης 17(2τρ, 6ρ, 2κοψ), Βεϊσάκης 15, Πλέστης Χ.2

Τι μας άρεσε : Αναμέτρηση με αρκετά ελεύθερο παιχνίδι δίχως σκοπιμότητες και μπόλικο θέαμα και φυσικά το κάρφωμα του Μάρκου Συρίγου !