02/03/2024
Los Abeles Fakers 12 12 17 11 - 52 -
Mikrokosmos 9 21 21 12 - 63 -

Σκαρφαλώνει ο Mikrokosmos!

Ο Mikrokosmos μπήκε με μεγαλύτερη ενέργεια και όρεξη στο πρώτο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Γιαννατζόγλου και καλάθια από Ευσταθόπουλο – Γκούμα, προηγήθηκε με 2 – 9. Μετά το πεντάλεπτο, οι Fakers ανέβασαν την απόδοσή τους, έλεγξαν το παιχνίδι και με το δίδυμο Ριζάδη - Τσαντζαλή να προσφέρουν από 5 πόντους έκαστος, προσπέρασαν με 12 – 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό, σκόραραν πολύ εύκολα με πολυφωνία στην επίθεση και με κορυφαίους τους Τσατσαρώνη(6), Γκούμα(5) και Γιαννατζόγλου, προσπέρασαν στο τέλος του ημιχρόνου 24 – 30. Στην αντίπερα όχθη οι Fakers που τα βρήκαν σκούρα, στηρίχθηκαν στον επιθετικό οίστρο του Φωτεινού που έβαλε 7 από τους 12 πόντους της ομάδας του.

Ο ρυθμός άνοιξε ακόμα περισσότερο στην τρίτη περίοδο, με τις ομάδες να μη δείχνουν καμιά συγκέντρωση στην άμυνα και τους καλύτερους και πάλι Ασπρόμαυρους να ανεβάζουν τη διαφορά ακόμα και στο +13. Φραγκογιάννης – Γιαννατζόγλου με 5 και Ευσταθόπουλος με 4 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι κορυφαίοι για τους προπορευόμενους, ενώ τους Πράσινους προσπαθούσε να κρατήσει στο ματς ο Τσαντζαλής με τρία τρίποντα(41-51).

Στην τελευταία στροφή της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιστρέψουν στο παιχνίδι με μπροστάρη τον Φωτεινό με 5 πόντους, αλλά οι φιλοξενούμενοι χωρίς να αγχωθούν ιδιαίτερα και με κορυφαίο τον Περάκη με 6 πόντους, πήραν μία δίκαιη νίκη με 52 – 63.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Δημήτρης Γκούμας με 7 πόντους, 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Τσάνταλης με 19 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Los Abeles Fakers(Φωτεινός):Κοτρώτσιος , Λουκαΐτης 7(9ρ.),Μουρτζούνης 3(13ρ.), Ριζάδης 10, Τσαντζαλής 19(14ρ.), Φωτεινός 13.

Mikrokosmos Athens(Φραγκογιάννης): Γιαννατζόγλου 14, Γκούμας 7(17ρ.), Ευσταθόπουλος 11, Μπεκιάρης 6(7ρ.), Περάκης 12(15ρ.), Τσατσαρώνης 6, Φραγκογιάννης 7.