10/02/2024
East Side Pylaia - - - - - - -1
The Hoopers - - - - - 20 -

Σκαρφαλώνουν στην βαθμολογία οι East Side Pylaia!

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα η πίεση ήταν εμφανής από τις πρώτες στιγμές. Οι Hoopers άνοιξαν το σκορ με ένα εντυπωσιακό σερί εκμεταλλευόμενοι την άμυνα των East Side που φάνηκε λίγο περισσότερο νευρική στην αρχή. Οι παίχτες των East Side, όπως οι Χαΐτογλου, Κρυσταλλίδης και Γκαρίπης, προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η άμυνα των Hoopers ήταν ανυπέρβλητη, οδηγώντας τους σε μια αρχική διαφορά 6-13.

Καθώς η αναμέτρηση προχωρούσε στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι East Side βρήκαν τον ρυθμό τους και άρχισαν να επιδεικνύουν το αληθινό τους πρόσωπο. Οι Χαΐτογλου, Κρυσταλλίδης και Γκαρίπης έδειξαν την ατομική τους ικανότητα και συνεργασία, με εντυπωσιακές συνεργασίες και ακριβείς επιθέσεις. Ωστόσο, οι Hoopers διατήρησαν την διαφορά τους στο σκορ, χάρη στην αμυντική τους συνοχή και τη συμβολή των Χατζηβακαλελή και Καφφέ, οδηγώντας την ομάδα τους σε μια διαφορά 19-28 μετά το πέρας του δεύτερου δεκαλέπτου.

Καθώς ο αγώνας πλησίαζε στο τρίτο δεκάλεπτο, η αγωνία αυξανόταν. Οι East Side εμφάνισαν αποφασιστικότητα και πάθος. Η άμυνα τους άρχισε να κλείνει τους χώρους, ενώ στην επίθεση βρήκαν τις απαραίτητες λύσεις για να μειώσουν τη διαφορά στο σκορ. Ωστόσο, οι Hoopers παρέμειναν αποφασισμένοι και κράτησαν το προβάδισμα , καταφέρνοντας να διατηρήσουν μια διαφορά με σκορ 40-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ένταση έφτασε στο αποκορύφωμά της. Οι East Side εμφάνισαν μια απίστευτη αντοχή πιέζοντας τους Hoopers σε κάθε φάση του παιχνιδιού. Με ένα εκπληκτικό τελικό φινάλε, οι East Side κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να πάρουν τη νίκη με σκορ 55-51.

MVP του αγώνα είναι ο Βαρσάμης Γκαρίπης ο οποίος άγγιξε το Double Double έχοντας 8 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Hoopers είναι ο Διονύσης Χατζηβακαλελης ο οποίος έκανε Double Double με 22 πόντους και 24 ριμπάουντ.

East Side Pylaia: Χαΐτογλου 22 (4) , Τσανγκα 2 , Γκαρίπης 8 , Μήλιος , Αρδίτσογλου , Κρυσταλλίδης 10 (1) , Μπαμπαρατσας 2

The Hoopers: Καφφές 11 , Θεοδουλίδης 9 (1) , Αποστόλου 4 , Κρυσταλλάς 5 (1) , Χατζηβακαλελης 22 (2)