18/03/2023
Indians 15 11 9 13 - 48 -
Gunners 9 16 9 11 - 45 -

Σκαρφάλωσαν στην τετράδα οι Indians!

Το βράδυ του Σαββάτου 18 Μαρτίου στο κλειστό του Σπάρτακου, σε ένα παιχνίδι με καλό ρυθμό και τον νικητή να κρίνετε στα τελευταία λεπτά, οι Indians πέτυχαν πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθειά τους να μπουν στις θέσεις των πλέι οφ, επικρατώντας με 48 – 45 απέναντι στους Gunners.

Οι Indians μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού στο πρώτο δεκάλεπτο, και με το δίδυμο Σταυρόπουλου με 6 και Κασιμάτη με 4 πόντους αντίστοιχα να βγαίνουν μπροστά στην επίθεση, ξέφυγαν 15 – 9. Οι Gunners μπήκαν στην εξίσωση του παιχνιδιού μετά το πρώτο τετράλεπτο, με τον Πάνια να δίνει το έναυσμα με 5 πόντους.

Άλλαξαν οι ρόλοι στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να σφίγγουν την άμυνα τους, να στέκονται καλύτερα στην επίθεση με Πάνια-Παπαγεωργίου να βάζουν από 5 πόντους και την διαφορά να πηγαίνει στον πόντο στο τέλος του ημιχρόνου. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Μηνά έβρισκε λύσεις κυρίως από την περιφέρεια με Δημάδη, Πουλοκέφαλο και Μπακάλη, για το 26 – 25 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι ομάδες, είχαν δυσκολία να φτάσουν στον αντίπαλο καλάθι και στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν καλύτερα και πάλι με μπροστάρη τον Πάνια και τους Ινδιάνους να ανεβάζουν την απόδοσή τους μετά το πεντάλεπτο και με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι, να παίρνουν προβάδισμα με 35 – 34.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι δυο ομάδες σκόραραν εναλλάξ, με Μητσάκο, Κασιμάτη, Βασιλάκο και Μαμάκο να δίνουν τις λύσεις στους γηπεδούχους και τους Παπαδόπουλο με 6 και Πάνια με 4 να φέρνουν το ματς στα ίσια για τους Gunners(44-44). Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο της αναμέτρησης, οι Ινδιάνοι βρήκαν ένα πολύ μεγάλο καλάθι με τον Μαμάκο και σε συνδυασμό με τις βολές που πέτυχαν Πουλοκέφαλος – Μπακάλης, έφτασαν στο σπουδαίο δίποντο με 48 – 45.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αναστάσιος Πουλοκέφαλος με 5 πόντους, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παπαδόπουλος με 14 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Οι Indians είχαν 14/30 δίποντα, 4/16 τρίποντα, 8/17 βολές, κατέβασαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Οι Gunners είχαν 15/38 δίποντα , 1/18 τρίποντα, 12/16 βολές, κατέβασαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Indians(Μηνάς): Βασιλάκος 2, Μητσάκος 7, Μπακάλης 4, Σταυρόπουλος 6, Μαμάκος 6, Κασιμάτης 11, Μπαλτάς 2, Πουλοκέφαλος 5(8 ασίστ), Δημάδης 5.

Gunners(Καραμπέτσος): Καραμπέτσος 2, Πάνιας 18, Παπαγεωργίου 2, Παπαδόπουλος 2, Ζούρος 4(7ρ.), Φιφής , Πατσίκας 5.

Τι μας άρεσε: Το καταπληκτικό κλίμα μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων.