27/01/2024
Optimus Priamus 13 19 25 13 - 70 -
ESDDA Graduates 12 9 6 13 - 40 -

Σκαρφάλωσαν στην τετράδα οι Optimus Priamus!

Το απόγευμα του Σαββάτου 17 Ιανουαρίου, σε παιχνίδι για τον πρώτο όμιλο της Development, οι πληρέστατοι και με δωδεκάδα Optimus Priamus επέβαλαν πλήρως το παιχνίδι τους από το δεύτερο δεκάλεπτο και δε συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες από τους Esdda Graduates, για να επικρατήσουν με το ευρύ 70 – 40. Επιπλέον, μπήκαν στην τετράδα που οδηγεί στα πλέι οφ μετά την ήττα των Dreamers!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο, με τους Esdda να αποδεικνύονται σκληρό καρύδι και τους Οptimus να έχουν ισχνό προβάδισμα με 13 – 12. Βασιλειάδης με 5 και Φουντουλάκης με τρίποντο ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τους γηπεδούχους, ενώ τους φιλοξενούμενους τραβούσε από το χεράκι ο Σαπουντζής με 6 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Αντωνουσάκη πίεσε ψηλά στην άμυνα, έκλεψε συνεχόμενες μπάλες και με τον Καλτσάκα(6) να δίνει το έναυσμα, τον Μανιά(4) να παίρνει τη σκυτάλη και τον Παπαδάκο(5) να βάζει τη σφραγίδα του, έχτισαν διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην αντίπερα όχθη, η ομάδα του Τσίτσιρα που αντιμετώπισε τα γνωστά επιθετικά της προβλήματα, είχε τον Βασιλάκο με 7 πόντους να αναλαμβάνει εξολοκλήρου αυτόν τον ρόλο, για το 32-21.

Οι Optimus πίεσαν ψηλά στην τρίτη περίοδο, πήραν τον απόλυτο έλεγχο και μετέτρεψαν το παιχνίδι σε παράσταση για έναν ρόλο. Καλτσάκας με 8 και Φλώρος με 6 πόντους αντίστοιχα ήταν τα πρώτα βιολιά στην επίθεση, με Μανιά και Λοΐζο να προσφέρουν από 4, ενώ στη φτωχή συγκομιδή των ESDDA, Καββαδίας, Σαπουντζής και Παπανικολόπουλός πέτυχαν από 2 πόντους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπικής διαδικασίας, με τον Παπανικολόπουλο με 10 πόντους να παίρνει φωτιά προσπαθώντας να διασκεδάσει τις εντυπώσεις για τους Esdda και τους γηπεδούχους που έριξαν πλέον στροφές, να έχουν και πάλι πολυφωνία στην επίθεση με τον Ηλιόπουλο να διακρίνεται με 4 πόντους, φτάνοντας στο τελικό 70 – 40.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Μιχάλης Μανιάς με 10 πόντους, 14 ριμπάουντ , 4 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάριος Ντάκα με 3 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Optimus είχαν 21 / 49 δίποντα, 6 / 13 τρίποντα, 10 / 18 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη.

Οι ESDDA είχαν 10 / 40 δίποντα, 3 / 22 τρίποντα, 11 / 29 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 16 λάθη.

Optimus Priamus (Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 7(7ρ.), Ηλιόπουλος 5, Καλτσάκας 13, Λοΐζος 7(7ρ.), Μανιάς 10(14ρ.), Νομικός, Ορφανουδάκης, Παπαδάκος 11, Σκουτέρης 3, Φλώρος 6, Φουντουλάκης 5, Χατούνογλου 4.

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας): Βασιλάκος 9(9ρ.), Καββαδίας 4, Καπαγεωργόπουλος 2, Ντάκα 3, Παπακώστας 2, Παπανικολόπουλός 12, Παυλής 1, Σαπουντζής 7, Τσακίρης.