14/04/2024
Tsouvalia 14 19 12 21 - 66 -
No stars 10 9 14 13 - 46 -

Σκέπασαν τα καλάθια τα Tsouvalia!

Τα έμπειρα Τσουβάλια, εκμεταλλεύτηκαν την υψομετρική διαφορά με τον αντίπαλο στο πρώτο δεκάλεπτο και με Καλαντζή - Χατζησωκράτη να σκεπάζουν τα καλάθια και τον Παπαντώνη να προσφέρει 4 πόντους, πήραν προβάδισμα 14 – 10. Στο απέναντι στρατόπεδο, οι No Stars στηρίχθηκαν στα μακρινά σουτ από Θεμελή – Κορίτσα και έμειναν στην διεκδίκηση της νίκης.

Οι No Stars μπήκαν ορεξάτοι στην δεύτερη περίοδο, πήγαν το παιχνίδι σε γρήγορο ρυθμό που τους ευνοούσε και με Δ. Αραβαντινό με 4 και Θεμελή με 3 πόντους να ηγούνται στην επίθεση, πλησίασαν 18 – 17. Μετά το πεντάλεπτο τα Τσουβάλια στόχευσαν μέσα στη ρακέτα, πέρασαν την μπάλα σε Χατζησωκράτη(6), Καλαντζή και Καρδαρά και με το τρίποντο του Κυριακίδη έστειλαν τη διαφορά στο + 14 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(33-19).

Δεν άλλαξε κάτι στην τρίτη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να στέκονται ελαφρώς καλύτερα μειώνοντας τη διαφορά στους 12. Αραβαντινός με 5 και Τσαντίλας με 4 πόντους αντίστοιχα οδηγούσαν την επίθεση για τους No Stars, με τα Τσουβάλια να κυριαρχούν και πάλι μέσα στη ρακέτα με κορυφαίο τον Καλαντζή με 5 πόντους, διαμορφώνοντας το υπέρ τους 45 – 33.

Οι (Μπλε) μπήκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με σκοπό να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη και με τρίποντες βόμβες από Παπαντώνη(2) – Χατζησωκράτη, εκτόξευσαν τη διαφορά στο + 25. Στο τελευταίο πεντάλεπτο κατέβασαν ταχύτητα με αποτέλεσμα οι No Stars να βρουν εύκολους πόντους κυρίως με τρίποντα του Αραβαντινού(2), μειώνοντας στο τελικό 66 – 46.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Σοφοκλής Χατζησωκράτης με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 μπλοκ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Διονύσης Αραβαντινός με 15 πόντους, 20 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Tsouvalia(Κυριακίδης): Καλαντζής 13(15ρ.),Καρδαράς 7(10ρ.), Κυριακίδης 13,Λαζανάς 1(7ρ.), Παπαντώνης 18(7ρ.), Χατζησωκράτης 14(15ρ. - 7 μπλοκ).

No Stars(Αραβαντινός):Π.Αραβαντινός , Δ.Αραβαντινός 15(20ρ.),Θεμελής 13, Κορίτσας 10,Λαδικός 4, Τσαντίλας 4(13ρ. - 7 ας.).

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των «βουνών» από τα Τσουβάλια μέσα στις δύο ρακέτες.