04/07/2022
Kavlanta Hawks 8 12 18 26 - 64 -
Τεμπελχανάδες 13 16 9 14 - 52 -

Σκέπασε τα καλάθια ο Oguama!

Με τον Amara Oguama να είναι κυρίαρχος μέσα στην ρακέτα, οι Kavlanta Hawks επέστρεψαν από το -11 το απόγευμα της Κυριακής και πέτυχαν δεύτερη νίκη απέναντι στους Τεμπελχανάδες με 64-52, περνώντας στους 16 του θεσμού.

Το ματς πήγαινε πόντο πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Kavlanta να προηγούνται με 4 πόντους του Τζώρτζη και 3 του Σοφούλη και τους Τεμπελχανάδες να είναι κοντά με 3 του Δημαρά και με ξέσπασμα του Μακαρίτη στο τελευταίο λεπτό με 4 συνεχόμενους πόντους, να παίρνουν προβάδισμα με 8 – 14.

Οι Τεμπελχανάδες είχαν την τύχη στο δεύτερο δεκάλεπτο να έχουν σε εξαιρετική κατάσταση τους Μακαρίτη με 8 και Κολιούση με 6 πόντους αντίστοιχα, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το υπέρ τους 20 – 29. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι γηπεδούχοι παρέμεναν αρκετά άστοχοι, με Τζώρτζη, Σοφούλη και Oguama να έχουν από 4 έκαστος.

Οι Kavlanta Hawks πήραν τα ηνία στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Oguama κυρίαρχο μέσα στην ρακέτα και το δίδυμο Σοφούλη(9)- Τζώρτζη(6) να οδηγούν την επίθεση, έφεραν το ματς στα ίσια(38-38). Οι Τεμπελχανάδες είχαν επιθετική δυστοκία, με τον Δημαρά να βάζει ένα τρίποντο και τους Γκούμα, Μακαρίτη και Παπαδόπουλο από ένα καλάθι.