15/02/2022
Ball Don't Lie - - - - - 68 -
Occupy Media - - - - - 77 -

Σκληρές μάχες με νικήτρια την Occupy Media!

Στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής του Basketaki Patras League η Ball don’t Lie υποδέχθηκε την Occupy Media. Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα physical με τις 2 ομάδες να διαθέτουν πολύ δυνατά κορμιά. Μπορεί η Ball don’t Lie να ήταν πλήρης και να κόντραρε στα ίσια τους πρωτοπόρους της Master League, αλλά με οδηγό τον απίθανο Σκροπολήθα η ΟΜ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και την νίκη με σκορ 68-77!

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν και οι 2 ομάδες επιθετικά στην 1η περίοδο. Τρεξίματα, άμυνες, σκληρές επαφές και σουτ. Αυτά εν ολίγης ήταν ό,τι συνέβη στο δεκάλεπτο. Από 5 πόντους είχαν για τους γηπεδούχους Διονυσόπουλος και Κομνηνός, ενώ 4 καλάθια πέτυχε ο Ρουμελιώτης από πλευράς Occupy Media. 20-21 ήταν το επιμέρους σκορ της περιόδου.

Μια διαφορά 5 πόντων δημιούργησε η Ball don’t Lie στο 2ο δεκάλεπτο. Εκμεταλλευόμενη τις πολλές αλλαγές που διέθετε, η ομάδα του Μπέλλα κατάφερε να πιέσει ασφυχτικά στην άμυνα. 2 τρίποντα πέτυχε ο Κομνηνός με τον Αδαμόπουλο να πετυχαίνει 5 πόντους. Στο παιχνίδι κράτησε την Occupy Media ο Κεχαγιάς με 7 σερί πόντους. 20-16 ήταν το επιμέρους σκορ.

Το ματς γύρισε τούμπα στην 3η περίοδο. Η Occupy Media πάτησε το πόδι στο γκάζι, έτρεξε στο παρκέ και τροφοδότησε σωστά τον Ρουμελιώτη. Ο Σκρωπολήθας έβαλε τα σουτ και το -5 μετατράπηκε σε +11 (10-26 σκορ περιόδου). 3 σερί καλάθια είχε ο Αδαμόπουλος για τους γηπεδούχους. 13 πόντους πέτυχε ο Σκρωπολήθας και το πιο θεαματικό καλάθι της χρονιάς ο Ροδόπουλος με 1 τρίποντο-hook πίσω από το τρίποντο της ομάδας του!

Με την διαφορά στους 10 πόντους υπέρ της, τον 1ο λόγο τον είχε σίγουρα η Occupy Media. Μπορεί η αρμάδα του Μπέλλα να μην τα παράτησε και να το πάλεψε στην 4η περίοδο, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει κατά 2 πόντους την διαφορά. 68-77 ήταν το τελικό σκορ του καλύτερου μέχρι στιγμής αγώνα για φέτος. 6 πόντους πέτυχε ο Κομηνός για τους γηπεδούχους και 6 ο Κεχαγιάς για τους νικητές.

Mvp του αγώνα ήταν ο Βασίλης Σκροπολήθας με 25 πόντους, 4 ριμπάουντ (0-4), 4 ασίστ και 2 λάθη σε 40 αγωνιστικά λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παύλος Διονυσόπουλος με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ (4-5), 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 27:22 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η Ball don’t Lie είχε 16/42 δίποντα (38%), 10/36 τρίποντα (27,8%), 6/10 βολές (60%), 40 ριμπάουντ (16-24), 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 10 λάθη. Η Occupy Media είχε 20/38 δίποντα (52,6%), 7/18 τρίποντα (38,9%), 16/23 βολές (69,6%), 40 ριμπάουντ (8-32), 14 ασίστ, 5 κλεψίματα και 15 λάθη.

Ball don’t Lie(Κακαφώνης): Χαριτονίδης 2, Κακαφώνης 3, Μπέλλας, Κομνηνός 19, Μπέρτσος 10, Διονυσόπουλος 15 (9 ριμπ), Γασπαράτος Π., Μαθιουδάκης 4, Αδαμόπουλος 13 (10 ριμπ), Σκαμαντζούρας 2.

Occupy Media(Πασχάκης Π.): Πασχάκης Χ. 7, Τσαγκρώνης 2. Σκροπολήθας 25, Σακελλαρόπουλος 3, Ροδόπουλος 3, Ρουμελιώτης 13 (22 ριμπ), Κεχαγιάς 24.

Key player: Ο παράγοντας Χ ήταν ο Παναγιώτης Ρουμελιώτης που είχε 13 πόντους, 22 ριμπάουντ και σε κάθε φάση τράβαγε 2 παίχτες πάνω του!

Τι μας άρεσε: Η ποιότητα του αγώνα και το σκληρό παιχνίδι μέσα στην ρακέτα!