08/06/2023
Bulldogs 16 16 15 17 - 64 -
Greek Freaks 18 20 12 21 - 71 -

Σκληράδα και μεγάλα σουτ έκαναν το 1-0 για τους Greek Freaks!

Το βράδυ της Πέμπτης 8 Ιουνίου στο Athens Sports Hall, σε ένα αναμενόμενα πολύ δυνατό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι Greek Freaks εμφανίστηκαν πιο σκληροί και πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά του αγώνα και με τα μεγάλα σουτ από Ξυγκάκη - Σουβλέρη , έφτασαν στην τελική επικράτηση με 64 – 71, απέναντι στα ελλιπή αλλά πάντα δυνατά Bulldogs.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, με την μία να προσπαθεί να δει τις αδυναμίες της άλλης και τους Freaks να διατηρούν μικρό προβάδισμα με 16 – 18. Ο Σουβλέρης με την τρομερή ταχύτητα του, ήταν η αιχμή του δόρατος για τους φιλοξενούμενους με 9 πόντους, με τον Ξυγκάκη να δίνει βοήθειες με 4, ενώ για τα Bulldogs ξεχώρισε ο γνωστός Κομνηνός Λούβαρης με 8 πόντους, με τον Κορκίδη να προσπαθεί να δημιουργήσει μέσα στο ζωγραφιστό.

Σχεδόν παρόμοια εικόνα είχαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να πάρουν τα ηνία του αγώνα ξανά με τον Λούβαρη να πρωταγωνιστεί με 9 πόντους, όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Καραντζή να ανεβάζεις στροφές με 7 πόντους, τον Σκάγκο να σκοράρει δις από τα 6.75 και τον Ξυγκάκη να συνεχίζει να δίνει βοήθειες με 5 πόντους, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 32 – 38.

Στο τρίτο και επεισοδιακό λόγο αποβολής δεκάλεπτο, τα Bulldogs μπήκαν πολύ δυνατά με τον Διαμάντη να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 5, τον Κατωγιαννάκη να βάζει 4 και τον Απέργη να προσφέρει ένα τρίποντο, παίρνοντας προβάδισμα με 46-42.Μετά την αναμπουμπούλα οι Freaks ισορρόπησαν το ματς και βρίσκοντας λύσεις από Ξυγκάκη(4),Σύλλα και Καρατζή, ανέκτησαν την πρωτοπορία με 47-50.

Σε τέσσερα μέρη χωρίστηκε το τέταρτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το ενδιαφέρον να παραμένει αμείωτο μέχρι τα τελευταία λεπτά. Τα Bulldogs με Απέργη(7) και Κατωγιαννάκη(4) να κουβαλούν την επίθεση προσπέρασαν 57-51, αλλά η άμεση αντίδραση των Freaks με τρίποντες βόμβες από Ξυγκάκη, Σύλλα και Υφαντόπουλο, έκαναν το σκορ 57 – 63. Στο πεντάλεπτο που απέμενε, Απέργης και Κατωγιαννάκης συνέχισαν να είναι μπροστάρηδες για τους Πορτοκαλί, βάζοντας την ομάδα τους μπροστά με 64 – 63, όμως το φινάλε ανήκε στους Greek Freaks! Ο Καρανδρέας με δύο βολές, έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά με 64 – 65 και οι τρίποντες βόμβες από Ξυγκάκη – Σουβλέρη, υπέγραψαν το τελικό 64 – 71.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Φώτης Ξυγκάκης με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Απέργης με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα Bulldogs είχαν 19 / 47 δίποντα, 4 / 22 τρίποντα, 14 / 26 βολές, κατέβασαν 48 ριμπάουντ, μοιράσανε 7 ασιστ, έκλεψαν 2 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 13 λάθη. Οι Freaks είχαν 16 / 45 δίποντα , 9 / 27 τρίποντα, 12 / 21 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Bulldogs(Διαμάντης): Απέργης 16(7ρ.), Διαμάντης 5(7ρ.), Κατωγιαννάκης 15, Κορκίδης 5(17ρ.), Λαζανάκης 4(8ρ.), Λούβαρης 19.

Greek Freaks(Υφαντόπουλος):Ιωαννίδης, Καρανδρέας 3(7ρ.), Καρατζής 14,Ξυγκάκης 18(7ρ.),Σκάγκος 14, Σουβλέρης 13,Σύλλας 5, Τσαμπαρλής, Υφαντόπουλος 4(7ρ.).

Τι μας άρεσε: Σκληρό ντέρμπι, πολύ δυνατές μονομαχίες και αμείωτο ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.