28/05/2024
Golden Steak Warriors 16 12 23 23 - 74 -
Gran Camaria 15 18 10 18 - 61 -

Πιο σκληροί οι Golden Steak!

Το βράδυ της Τρίτης 28 Μαΐου στο Basketaki Arena, σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι μεταξύ δύο αθλητικών ομάδων, οι Golden Steak Warriors έβαλαν τις βάσεις στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασαν στην νίκη απέναντι στα Gran Camaria.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και τους Golden Steak να παίρνουν προβάδισμα με βολές του Πλακογιαννάκη σε νεκρό χρόνο. Ο Μακρής ήταν ο κορυφαίος στην πολυφωνική επίθεση των γηπεδούχων με 5 πόντους, ενώ για τα Camaria ξεχώρισαν Φραγκούλης με 6 και Γ.Ζαλακώστας με 5 πόντους αντίστοιχα.

Οι ομάδες ανέβασαν την ένταση τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε πιο δυνατό, με τα Camaria να παίρνουν τον έλεγχο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 28-33. Ο Φραγκούλης με 7 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τους Κίτρινους, με τον Ν. Ζαλακώστα να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 4, ενώ τους άστοχους για 5 λεπτά Warriors, πήρε από το χεράκι ο Γιοβάς σκοράροντας τους 9 από τους 12 πόντους ομάδα του.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ στην άμυνα, έκλεψαν συνεχόμενες μπάλες και χτυπώντας στο ανοιχτό γήπεδο, ξέφυγαν με 51 – 43. Ο Γιοβάς ήταν και πάλι κορυφαίος με 11 πόντους, με Μακρή(5), Pitic και Μητρόπουλο να δίνουν πολύτιμες βοήθειες, ενώ για τα Camaria που έχασαν εντελώς την συγκέντρωση τους, ξεχώρισε ο ο Γ.Ζαλακώστας με 4 πόντους.

Ανοιχτό παιχνίδι, με πλούσιο σκορ και αρκετό θέαμα παρακολουθήσαμε στην τέταρτη περίοδο με τους καλύτερους και πάλι Golden Steak να επιβεβαιώνουν την ανωτερότητα τους. Τα Camaria πίεσαν αρκετά και κατάφεραν να πλησιάσουν στους 6 με Ζαλακώστα(6), Φραγκούλη (5)και Δεμελή(5) να αναλαμβάνουν την υπόθεση σκοράρισμα, αλλά οι γηπεδούχοι με εκπληκτικό δίδυμο τους Γιοβά - Πλακογιαννάκη με 11 και 9 πόντους αντίστοιχα, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης και διαμόρφωσαν το τελικό 74-61.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Γιοβάς με 35 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Φραγκούλης με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Golden Steak Warriors (Μπαλατσούρας): Pitic 4, Γιοβάς 35, Κατσούλης, Μακρής 13, Μητρόπουλος 5(16ρ.), Μπούτζης, Πλακογιαννάκης 17.

Gran Camaria (Αθανασίου): Δεμελής 11(8ρ.), Δερμιτζάκης 2, Β.Ζαλακώστας 6, Γ.Ζαλακώστας 13, Ν.Ζαλακώστας 6, Πέργουλης 4, Φραγκούλης 19.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια και το πάθος που έβγαλαν οι δυο ομάδες.