56
Pink Paper 17 15 17 17 - 66 -
ODB 13 15 11 17 - 56 -

Πιο σκληροί οι Pink Paper!

Με το δεξί ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο πρώτο όμιλο της Master League οι Pink Paper, καθώς το βράδυ της Δευτέρας στο Basketaki Arena σε ένα παιχνίδι σκληρό και με μεγάλη ένταση, επικράτησαν με 66 – 56 απέναντι στους ODB.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκαν οι ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, προσπάθησαν να βγάλουν ένταση στην άμυνα, με τους πιο εύστοχους Pink Paper να έχουν μικρό προβάδισμα με 17 – 13. Ο μπόμπερ Οικονόμου με τρία τρίποντα και 11 πόντους συνολικά ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, ενώ για τους ODB που ακολουθούσαν κατά πόδας, Λούβαρης με 6 και Κορκίδης με τρίποντο έδωσαν τις περισσότερες λύσεις.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φορτσάτοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκμεταλλεύτηκαν το ανοιχτό γήπεδο με τον Κατωγιαννάκη να πετυχαίνει 6 πόντους και πήραν προσωρινά προβάδισμα με το τρίποντο του Θεοχάρη 21 – 23. Στη συνέχεια οι Pink Paper παρά τις πολλές χαμένες βολές ισορρόπησαν το παιχνίδι και με ηγέτη τον Καμπόσο με 7 πόντους και τον Αζάρ να προσφέρει λύσεις με 4, πήραν ξανά την πρωτοπορία με 32 – 28.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι ομάδες μέχρι τα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, με Καμπόσο - Ζηζόπουλο να οδηγούν τους γηπεδούχους και τον Α.Λούβαρη με 5 πόντους να μειώνει 39 – 36 για τους ODB. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό, κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του γηπέδου και με τον Κονταρίνη αιχμή του δόρατος με 6 πόντους, έχτισαν διαφορά 10 πόντων(49-39).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι με τον Κ.Λούβαρη να αναλαμβάνει δράση με 9 πόντους και τον Κατωγιαννάκη να ακολουθεί με 4 προσπάθησαν να μπουν στην διεκδίκηση της νίκης, όμως οι Pink Paper με καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία και καλύτερους τους Κονταρίνη(6)-Ροδόπουλο(4) έφτασαν στο ροζ φύλο με σκορ 66-56.

Novibet MVP αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Οικονόμου με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Μαγνήσαλης με 4 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Pink Paper (Αζάρ): Αζάρ 8, Ζηζόπουλος 3, Καμπόσος 11, Καππής 5, Κονταρίνης 15, Κοντομίχος 4(9ρ.), Οικονόμου 16(7ρ.), Παπαγεωργίου, Ροδόπουλος 4.

ODB(Κορκίδης): Θεοχάρης 3, Κατωγαννάκης 14, Κορκίδης 5, Κωνσταντινίδης 2, Λούβαρης 5, Κ. Λούβαρης 16, Μαγνήσαλης 4, Μπακάλης 2, Νικήτας 1, Πιερράκος, Ρουμπέας 2, Χειλάς 2.

Τι μας άρεσε: Το πάθος και των δύο για την νίκη!