16/12/2023
Skroutz 18 8 22 21 - 69 -
Κούροι Κέας 17 7 6 14 - 44 -

Σκορ και θέαμα από το Skroutz !

Το απόγευμα του Σαββάτου στο Basketaki Arena το Skroutz έφτασε τις 5 διαδοχικές νίκες στον 4ο όμιλο της Development 2 League, επικρατώντας των Κούρων Κέας με 69-44 και προσφέροντας όμορφο θέαμα, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα του αγώνα αμφότερες οι ομάδες βρήκαν ικανοποιητικό ρυθμό, με τους μετέπειτα νικητές να παρουσιάζονται ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, χάρη στα καλάθια των Καντιδάκη (5π.), Μερεμέτη (4π.), Μητσοτάκη (3π.), Παπαδόπουλου (3π.) και Δούμα (2π.). Οι Κούροι ήταν εξαιρετικοί στα πρώτα λεπτά, βρίσκοντας λύσεις με συνέπεια από τους Κούκο (8π.), Μπεθάνη (4π.) και Σπηλιόπουλο (4π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-17.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς παρέμεινε ισορροπημένο, με την παραγωγικότητα των δύο ομάδων να μειώνεται αισθητά και τις άμυνες να πρωταγωνιστούν. Το Skroutz κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια έχοντας βραχεία κεφαλή και προβάδισμα μόλις δύο πόντων, αφού οι Κούροι παρέμειναν άκρως ανταγωνιστικοί. Σκορ ημιχρόνου, 26-24.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό άλλαξε. Με επιμέρους 22-6 και τους Μητσοτάκη (6π.), Δούμα (5π.), Μερεμέτη (5π.), Παπαδόπουλο (3π.) και Καντιδάκη (2π.) να παίρνουν φωτιά, το Skroutz ξέφυγε με διψήφια διαφορά και έβαλε τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση. Μόλις 6 πόντους σκόραραν στην αντίπερα όχθη οι Τζιώτες που διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς, παρά την προσπάθεια των Κοτσανίτη (3π.) και Γκόλια (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 48-30.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Skroutz ήταν και πάλι καταιγιστικό στην επίθεση, έχοντας σε εκπληκτική κατάσταση τους Παπαδόπουλο (9π.), Μερεμέτη (6π.), Καντιδάκη (4π.) και Ξένο (3π.) και βγάζοντας κάποιες εξαιρετικές συνεργασίες. Οι Κούροι, από την άλλη, βελτίωσαν σημαντικά την εικόνα τους στο φινάλε, με πρωταγωνιστές τους Γκόλια (7π.), Κοτσανίτη (3π.), Μουζάκη (2π.) και Βούλγαρη (2π.).

Στο τέλος του αγώνα, το Skroutz είχε 17/43 δίποντα, 8/36 τρίποντα και 11/29 βολές. Μάζεψε 58 ριμπάουντ, μοίρασε 15 ασίστ, έκλεψε 15 φορές, ενώ είχε 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Κούροι Κέας είχαν 9/41 δίποντα, 6/26 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 18 λάθη.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σωτήρης Μερεμέτης με 17 πόντους και double-double, έχοντας 8/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/3 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ είχε 4 κλεψίματα και 2 λάθη.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Κοτσανίτης με 6 πόντους, έχοντας 0/1 δίποντο και 2/7 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, ενώ είχε 2 ασίστ και κανένα λάθος.

Skroutz (Παπαδόπουλος) : Δούμας 9 (1), Καντιδάκης 13, Μερεμέτης 17, Μητσοτάκης 9 (3), Ξένος 4, Παπαδόπουλος 17 (4).

Κούροι Κέας (Σπηλιόπουλος) : Βούλγαρης 2, Γκόλιας 12 (1), Κοτσανίτης 6 (2), Κούκος 8 (2), Μουζάκης 4, Μπεθάνης 4 (1), Σπηλιόπουλος 8.

Τι μας άρεσε : Το δεύτερο ημίχρονο των νικητών.