23/04/2023
Blastiakos 26 26 22 19 - 93 -
Komic Mastoras BC 15 16 19 24 - 74 -

Σκορ πρόκρισης για Blastiako!

Κυριακή μεσημέρι στο κλειστό της Basketaki Arena στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των 32’ της Development, ο Blastiakos επιβεβαίωσε  τον τίτλο του φαβορί, καθώς παίζοντας για ακόμη μία φορά εξαιρετικό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος της διαρκείας του παιχνιδιού, επικράτησε του Komic Mastora με σκορ 93-74, παίρνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα εν όψει της δεύτερης αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Δημήτρη Θεοδωρομανωλάκη με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 ασίστ. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Απόστολος Γρηγοράκης είχε 8 πόντους, 22 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με σκοπό να επιβάλουν τον ρυθμό τους, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του δεκαλέπτου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 26-15! Ο Θεοδωρομανολάκης ήταν εξαιρετικός με 12 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ εντυπωσιακός για ακόμη μία φορά ήταν ο Παντελάκης με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο. Στην αντίπερα όχθη, ο Σπυράτος έχοντας 100% ποσοστό ευστοχίας έξω από τη γραμμή των 6.75(2/2) ήταν ο πρώτος σκόρερ στο διάστημα αυτό!

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν έριξαν καθόλου την ένταση στο παιχνίδι τους, κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ, κυκλοφόρησαν άρτια την μπάλα, είχαν σωστές επιλογές, χτύπησαν στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Παντελάκη(9π) να ηγείται για ακόμη μία φορά των προσπαθειών τους, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με το υπερ τους 52–31. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Ακτύπης πήρε την σκυτάλη του σκοραρίσματος, πληγώνοντας τον αντίπαλο με 5 πόντους.

Ο Blastiakos με την απόδοση του στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης έκανε ξεκάθαρο ότι δεν ήθελε σε κανένα χρονικό σημείο του παιχνιδιού να αμφισβητηθεί η κυριαρχία του. Οι γηπεδούχοι όχι μόνο κράτησαν το προβάδισμα που είχαν δημιουργήσει μέχρι εκείνη τη στιγμή, αλλά αύξησαν τη διαφορά, με το τέλος της προτελευταίας στροφής να τους βρίσκει σε θέση ισχύος με σκορ 74–50. Οι Θεοδωρονωλάκης, Μόκκας και Παντελάκης ανέλαβαν το μεγαλύτερο μέρος του επιθετικού κομματιού της ομάδας τους, πετυχαίνοντας τους 15 από τους 22 συνολικά πόντους στην περίοδο αυτή. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ο Τσιώγκας τελείωσε το διάστημα αυτό με έξι πόντους.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν σε κανένα χρονικό σημείο, κρατήσανε τη διάφορα και κατάφεραν εντέλει να πάρουνε μία σπουδαία νίκη με σκορ 93-74!

Ο Blastiakos είχε 25/43 δίποντα, 15/42 τρίποντα, 4/10 βολές, 42 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 6 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 27/60 δίποντα, 5/21 τρίποντα , 5/8 βολές, 48 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη.

Blastiakos(Παντελάκης): Αβαγκιάν 6, Θεόδωρο Μανωλάκης 25, Μόκκας 16,  Παντελάκης 23, Σωτηρίου 8,  Τροχαλιάς 15.

Komic Mastoras(Σερεβέτας): Ακτύπης 7, Γρηγοράκης 8, Λι Greece 17, Σερβετάς 9, Σπείρα τος 14, Στασινός 2, Τσιώγκας 17.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Θεοδωρομανωλάκη και Παντελάκη!