30/10/2023
Δαλάι Κλάμα 20 11 15 22 1 69 -
Partouzan 10 20 20 18 15 83 -

Σκορπά τον τρόμο η πλήρης Partouzan!

Σε ένα πλούσιο σε θέαμα και σκορ παιχνίδι, η Partouzan πήρε με πολύ αγχωτικό τρόπο το ροζ φύλλο, επικρατώντας των Δαλάι Κλάμα με 69-83, σε ένα ματς που κρίθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο!

Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Ζησιάδη και τον Καραδήμα (5π.) από τη μία και τον Φλαπούρη (4π) από την άλλη. Η ομάδα του Μπουρελάκου έσφιξε την άμυνα μετά το πρώτο πεντάλεπτο και με 9 πόντους του Σωτηράκη, πήρε προβάδισμα στο σκορ με 20-10, στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Παρτουζάν μπήκε αφηνιασμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σκόρερ τον Νακόπουλο (10π), τον Κοντομίχαλο (6π) και τον Ζησιάδη (2π) μείωσε τη διαφορά στον πόντο, 27-26 , 5:40 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Τσιάρας με τέσσερις έδωσε τις απαραίτητες απαντήσεις για τους Δαλάι, οι οποίοι επανέκαμψαν και με ένα γκολ φάουλ του Μπαλατσού, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα, 31-30.

Πλουσιότατο σε θέαμα ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Κοντομίχαλο από την Παρτουζάν να μας χαρίζει ένα one man show, σκοράροντας 15 πόντους και οδηγώντας την ομάδα του, η οποία, παρά τους πέντε πόντους του Σωτηράκη και τους έξι του Τσιάρα από την πλευρά των πρασίνων, πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων, 46-50, στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Σωτηράκης πέτυχε τέσσερις γρήγορους πόντους για τους Δαλάι, οι οποίοι, ωστόσο, με τρίποντα από τον Καραδήμα και τον Ζησιάδη, βρέθηκαν πίσω με 10 πόντους, 62-52, πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Οι πράσινοι έβαλαν χαρακτήρα και με δύο τρίποντα από Τζώλη και Τσιάρα, μείωσαν στους 4! Ο Σωτηράκης έβαλε 5 μεγάλους πόντους και ένα τεράστιο τρίποντο ισοφάρισης στο πιο κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης, έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο!

Στην παράταση, η Παρτουζάν ήταν η απόλυτη κυρίαρχος και με σκόρερ τον Νακόπουλο (6π.), τον Ρηγανάκο (4π.) και τον Κοντομίχαλο (2π.), επικράτησε των Δαλάι, οι οποίοι σκόραραν μόνο έναν πόντο δια χειρός Σωτηράκη και υποχρεώθηκαν στην δεύτερη φετινή τους ήττα με σκορ 69-83.

Betsson MVP για την ομάδα του Καραδήμα αναδείχτηκε ο αθλητικότατος Σπύρος Κοντομίχαλος με 23 πόντους, 12 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους ηττημένους Δαλάι Κλάμα ξεχώρισε ο Αντώνης Σωτηράκης με 28 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 7, Τζιγκουνάκης, Τζώλης 7 (8ριμπ.), Σωτηράκης 28, Νικολής 2, Φλαπούρης 15, Μασσαλής 2, Μπαλατσός 8.

Partouzan (Καραδήμας): Ζησιάδης 16, Κοντομίχαλος 23, Παυλόπουλος 4 (10ριμπ.), Ρηγανάκος 6, Καραδήμας 8, Καρατζάς, Καρυοφίλλης 2, Νακόπουλος 24.

Τι μας άρεσε: Το πλουσιότατο θέαμα της αναμέτρησης, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο!