09/03/2023
Elapuse BC 28 18 30 20 - 96 -
Πι Stoli α 14 20 21 13 - 68 -

Σκορπάει τρόμο η Ela Puse!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, η Ella Puse παίζοντας μπάσκετ που θυμίζει Ολυμπιακό, υποχρέωσε τα ΠιStoliA σε ήττα με το εμφατικό 96-68!

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Στέλιο Δεσύπρη με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Γιώργος Λιόλιος είχε 17 πόντους, 3 ριμπάουντ  και 3 ασίστ. Πάμε να δούμε λοιπόν παρέα τι ακριβώς συνέβη σ’ αυτήν την όμορφη αναμέτρηση.

Οι πρώτες στιγμές του αγώνα αποτέλεσαν προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με σκορ 28-14. Ο Μιγιόνης σε αυτό το διάστημα πραγματοποίησε μία γεμάτη εμφάνιση με 8 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις μέσα από το ζωγραφιστό στο πρόσωπο του Μαυρεδάκη(8π)!

Η συνέχεια του παιχνιδιού ανήκε στην παρέα του Λιόλιου, καθώς κέρδισαν το δεκάλεπτο με το επιμέρους 18-20. Ο Λιόλιος συνδέθηκε δύο φορές έξω την γραμμή των 6.75, είχε ένα εύστοχο σουτ δυο πόντων, μάζεψε δύο ριμπάουντ και μοίρασε τρεις ασίστ, πραγματοποιώντας την καλύτερη καλύτερη εμφάνιση απ’τη στιγμή που γύρισε από τον πολύμηνο τραυματισμό του. Οι Μιγιόνης(6π), Βλαντής(5π) και Δεσύπρης(5π) αποτέλεσαν τα σημαντικότερα κομμάτια του επιθετικού παζλ των φιλοξενούμενων. Το ημίχρονο έκλεισε, με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 46-34.

Η Ela  επέστρεψε στο παρκέ  της Basketaki Arena με σκοπό να βγάλει όλες τις πτυχές του πλούσιου ταλέντου που την χαρακτηρίζει ως ομάδα, καθώς παίζοντας κατά διαστήματα μπάσκετ για σεμινάριο οδηγήθηκε  στην τελευταία στροφή του αγώνα με το υπέρ της 76-55. Ο Δαφαλιάς με την απόδοση του θύμισε σε όλους ποσό σημαντικός είναι για την ομάδα και συνάμα ποσό πολύ έλειψε όλον αυτό το καιρό λόγω τραυματισμού.

Η τέταρτη περίοδος αποτέλεσε διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας  να βρίσκει τους γηπεδούχους  να πανηγυρίζουν ακόμα μία νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 96-68!

Η Ela Puse είχε 24/42 δίποντα , 12/30 τρίποντα , 12/23 βολές, 44 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 8 κοψίματα  και 17 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 21/55 δίποντα, 6/20 τρίποντα, βολές 8/13, 32 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 8 λάθη.

Ela Puse(Αναγνώστου): Αναγνώστου, Βλαντής 11, Δαφαλιάς 20, Δεσύπρης 19, Δημητριάδης 7, Ζορμπάς 4, Κουτσούκος 3, Μαγγιώρος 14, Μιγιόνης 18, Φραγκογιάννης.

ΠιStoliA(Λιόλιος): Γιαννουλάκης, Ιωαννίδης 12, Κωνσταντίνιδη 4, Λιόλιος 17, Μαρτζούκος 11, Μαυρεδάκης 12, Τζαβάρας 8, Τσαπανίδης 4.

Τι μας άρεσε : Αυτή τη στιγμή στην Ευρώπη, ο θρύλος και η Ela παίζουν τέτοιο μπάσκετ!