07/12/2023
Black Mamba 18 20 22 30 - 90 -
Gladiators 17 19 15 10 - 61 -

Σκορπάει τρόμο το Black Mamba!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, το Blacks Mamba πραγματοποίησε εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, έβαλε 52 πόντους και κατάφερε να φτάσει σε ακόμη μια εμφατική νίκη, αυτή την φορά επί των Gladiators με σκορ 90-61!

Το παιχνίδι στο ξεκίνημα ήταν κλειστό και σε καμία περίπτωση δεν προμήνυε τα όσα θα ακολουθήσουν στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι με τους Δ.Μονέο, Δέδε και Ρεπάνη  να ηγούνται των προσπαθειών τους, αλλά και τον Γ. Μονέο να τους ακολουθεί σε απόδοση, έκλεισαν τη περίοδο σε θέση οδηγού με προβάδισμα βραχείας κεφαλής και σκορ 18-17! Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Ρούσσος και Πρίτσος ανέλαβαν το μεγαλύτερο μέρος του επιθετικού φορτίου της ομάδας!

Στη συνέχεια βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, καθώς το Mamba είχε το προβάδισμα καθόλη τη διάρκεια της περιόδου, χωρίς όμως να καταφέρει να δημιουργήσει μία διαφορά ασφαλείας έναντι του αντιπάλου τους, με το πέρας του ημιχρόνου να δείχνει το 38–36. Ο Δέδες πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κάτω από τα δύο καλάθια με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα στο ενεργητικό του, ενώ 6 είχε ο Γκαλάς από την πλευρά των Gladiators

Στο τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης οι παίκτες του Μπασδάνη ανέβασαν την απόδοση στο παιχνίδι τους, καθώς περιόρισαν εκ νέου τον Τσακίρη, και με τον Δέδε να πραγματοποιεί εκ νέου εξαιρετική εμφάνιση έκλεισαν  την προτελευταία στροφή του παιχνιδιού στο συν έντεκα με σκορ 61-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το Mamba ήταν απολαυστικό, πίεσε αφόρητα τους Gladiators, έκλεψε μπάλες, έλεγξε τα ριμπάουντ, βρήκε σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά και έξω από τη γραμμή των 6.75 και κατάφερε να φτάσει πανάξια σε ακόμη μια νίκη με σκορ 90-61!

Betsson MVP ο Βασίλης Δέδες είχε 33 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Μισιχρόνης είχε 12 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασίστ!

Οι νικητές είχαν 30/53 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 9/24 βολές, 38 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 12 κλεψίματα και 6 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/47 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 17/25 βολές, 44 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 14 λάθη .

Black Mamba(Μπασδάνης): Chemntan 2, Δέδες 33, Καραλής 1, Μαρίτσας 3. Δ.Μονέος 17, Γ.Μονέος 17, Μπολοτάκης 13, Ρεπάνης 4.

Gladiators(Μισιχρόνης): Γκαλάς 9, Μισιχρόνης 12, Ντάγκας 6, Πρίτσος 10, Ρούσσος 5, Τσακίρης 15, Ψαράκης 4.

Τι μας άρεσε : Οι 52 πόντοι, το ratio ασίστ/λαθών(22-6), αλλά και η άμυνα πάνω στον Τσακίρη!