02/12/2023
Saint Pauli 15 6 21 10 - 52 -
Colombians BC 18 13 10 17 - 58 -

Σκορπάνε φόβο οι Colombians!

Μας προετοίμαζαν για κάτι καλό από την αρχή οι δύο ομάδες, καθώς μπήκαν στο παρκέ με όρεξη για ωραίο και επιθετικό μπάσκετ. Στο νήμα, ανώτεροι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό με τον Τακίδη (6π), με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να τους βρίσκει οδηγούς με 15-18.

Ανέβασαν τους ρυθμούς τους στην συνέχεια οι Colombians, με τον εξαιρετικό Μπουλούγαρη να δίνει λύσεις επιθετικά. Σε καλή μέρα ο Κονταρίδης για τους γηπεδούχους κατάφερε να κρατήσει κοντά την ομάδα του στο σκορ, με τον πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να γράφει 21-31.

Στην επανάληψη οι Saint Pauli μπήκαν στο παρκέ με σκοπό να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Εξαιρετικοί Παντελής και Λεμονίδης στην τρίτη περίοδο έφεραν τούμπα το ματς με τους γηπεδούχους να παίρνανε μπροστά με 42-41.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι στο σκορ και όποια κατάφερνε να ξεφύγει λίγο θα ήταν αυτή που θα έπαιρνε το παιχνίδι. Ανεπανάληπτος Πασχαλάκης στο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού βγήκε μπροστά και κυριαρχώντας κάτω από την ρακέτα έδωσε στην ομάδα του την πολυπόθητη νίκη με 52-58.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Πασχαλάκης με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Λεμονίδης με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 10/21 βολές, 12/38 δίποντα και 4/15 τρίποντα, μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 5 κλεψίματα και 19 λάθη. Από την άλλη οι νικητές είχαν 8/19 βολές, 16/41 δίποντα και 6/31 τρίποντα, μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκαναν 14 κλεψίματα και 11 λάθη.

Saint Pauli (Πιτένης): Πιτένης 3, Παντελής 11 (3), Λεμονίδης 15 (1), Κονταρίδης 11, Καρυοφίλης 2, Αθανασίου, Παλαμίδης 2, Παλαιολόγος 4, Δήμος 4

Colombians BC (Κιούκης): Ρετουνιώτης 2, Μπουλούγαρης 9 (1), Γιαννακόπουλος 3 (1), Τακίδης 12 (2), Πασχαλάκης 14 (1), Αντωνίου 3, Καλατζάκης 5, Τούντας, Διαμαντόπουλος 2, Ζώτος, Κιούκης 5 (1),