15/09/2023
Collectors 12 17 15 23 - 67 -
Brazzerzz Beachterzz 8 13 10 19 - 50 -

Σκόρπισαν τρόμο οι εκπληκτικοί Collectors!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena οι Collectors επιβεβαίωσαν με την απόδοση τους όσους πιστεύουν ότι θα είναι μια από τις ομάδες που θα κάνουν θόρυβο στη απαιτητική κατηγορία της Evolution League, καθώς παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ καθόλη τη διάρκεια του παιχνιδιού επικράτησαν των Brazzerzz Beachterzz  με σκορ 67-50! Οι <<μπιανκοσελέστε>> έχουν ένα υπερπλήρης ρόστερ και θα τολμήσουμε να προβλέψουμε ότι έχουν όλα τα φόντα να βρεθούν στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Στην αντίπερα όχθη, οι Brazzerzz φάνηκαν ξεκάθαρα επηρεασμένοι  από τις καλοκαιρινές διακοπές, με το μυαλό των Δημητριάδη, Δριβάκου και της υπόλοιπης παρέας να ταξιδεύει  ακόμη σε όμορφες παραλίες! Πάμε να δούμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτήν τη σπουδαία αναμέτρηση!

Το πρώτο κομμάτι του αγώνα δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας, με το πέρας της περιόδου να βρίσκει τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με σκορ 12-8. Οι Collectors έπαιξαν υποδειγματική άμυνα, κράτησαν τον αντίπαλο  κάτω από τους δέκα πόντους και είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Κωνσταντίνο Αναστόπουλο με 6 πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο ο Μπότσαρης είχε 5.

Η συνέχεια της αναμέτρησης άνηκε στο νέο μεταγραφικό απόκτημα των γηπεδούχων, Γιάννη Κούδα, με τον εξαιρετικό σέντερ να τελειώνει τη περίοδο με 8 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο και να βοηθάει την ομάδα του να οδηγηθεί στα αποδυτήρια με το υπέρ της 29-21. Στην άλλη πλευρά, οι Δημητριάδης και Τσίτουρας πέτυχαν τους πρώτους τους πόντους για τη φετινή αγωνιστική περίοδο, προσθέτοντας από 4!

Οι Collectors επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena με σκοπό όχι μόνο να κρατήσουν τη διαφορά, αλλά να την αυξήσουν! To σκορ λίγο πριν το τέλος της προτελευταίας στροφής ήταν στο 40-31, με τους γηπεδούχους να πραγματοποιούν σερί 4-0 και να κλείνουν τη περίοδο έχοντας διαφορά δεκατριών πόντων(44-31). Πρώτοι σκόρερ των νικητών σε αυτό το διάστημα ήταν οι Σκαμάγκος και Τσατσάνης με 3 πόντους έκαστος, ενώ ο Δημητριάδης είχε 4!

Το τέταρτο δεκάλεπτο αποτέλεσε το καλύτερο παραγωγικά και για τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους να υπερισχύουν με το επιμέρους 23-19. Οι Collectors βρήκαν σκορ ανοιχτό γήπεδο, αλλά και έξω από τη γραμμή των 6.75 με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 67-50.

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Παναγιώτης Αναστόπουλος με  7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αντώνης Μαργαρίτης είχε 9 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο!

Οι Collectors είχαν 22/50 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 5/14 βολές, 59 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κόψιμο και 10 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/45 δίποντα, 4/29 τρίποντα, 6/16 βολές, 36 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 5 λάθη .

Collectors(Κυριάκου): Αγγελομάτης 9, Κωνσταντίνος Αναστόπουλος 17, Παναγιώτης Αναστόπουλος 7, Γαζεπίδης 4, Κούδας 12, Κυριάκου 2, Λαγός, Σκαμάγκος 3, Τσατσάνης 6, Χαραλαμπόπουλος 7.

Brazzerzz Beachterzz(Δημητριάδης): Αλέξανδρος Βγενόπουλος 5,Παναγιώτης Βγενόπουλος 5, Δημητριάδης 8, Δριβάκος 4, Ζώτος 7, Μαργαρίτης 9, Μπότσαρης 5, Πίλτσης 6, Πιστεύος 2, Τσίτουρας 4.

Τι μας άρεσε : Η συνολική απόδοση των Collectors, μέσω της οποίας κατέστησαν σαφές ότι φέτος είναι για μεγάλα πράγματα!