New World Fix 13 12 13 12 - 50 -
Στιφάδο Bulls 19 22 21 20 - 82 -

Σκορ, θέαμα και πρόκριση από τους Στιφάδο Bulls!

Την πρόκριση για τα προημιτελικά του Basketaki Cup πανηγύρισαν το βράδυ της Παρασκευής στο Athens Sports Hall οι Στιφάδο Bulls, αφού επικράτησαν εύκολα των New World Fix.

Ανώτεροι και πιο συγκεκριμένοι ήταν οι "Ταύροι" στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους Πρόκο και Καττή να τραβούν το κουπί στην επίθεση και να δίνουν προβάδισμα έξι πόντων στην ομάδα τους (13-19). Οι γηπεδούχοι πήραν σκορ από τους Ζωιτό και Santaniello, όμως έπρεπε να βελτιώσουν την άμυνά τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Οι Στιφάδο πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση στο δεύτερο δεκάλεπτο τους Ζευκιλή, Πανταζή και Ζαχάρο, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 12-22, εκτόξευσαν την διαφορά στο +16 (25-41) και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη - πρόκριση. Οι Fix "κόλλησαν" στην επίθεση, έγιναν προβλέψιμοι στο παιχνίδι τους και βρέθηκαν σε δυσκολη θέση εν όψει συνέχειας. Ο Diallo ήταν ο μόνος που διασώθηκε από το... ναυάγιο του δεκαλέπτου.

Τέλος στην υπόθεση νίκη έβαλαν οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη, αφού με ολοκληρωτικό μπάσκετ, πολυφωνία στην επίθεση και εξαιρετική άμυνα προηγήθηκαν με το εντυπωσιακό 38-62. Οι επιθετικές εμπνεύσεις του Ρωμοσιού ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι γηπεδούχοι στην τρίτη περίοδο.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το rotation στο τέταρτο δεκάλεπτο, πήραν σκορ σχεδόν από όλους τους παίχτες, έβλεπαν το καλάθι σαν... βαρέλι και έφτασαν πιο εύκολα απ' ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι στη νίκη με 50-82. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των προσδοκιών και δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να φανούν ανταγωνιστικοί.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ζευκιλής με double double και 10 πόντους (5/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 10 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/45 δίποντα, 1/20 τρίποντα και 11/18 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 30/57 δίποντα, 7/22 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ και έδωσαν 20 ασίστ.

New World Fix (Τασιούδης): Παναγιωτάκης 2, Santaniello 7, Λογγίτσης 2, Δεμερτζής, Αντωνόπουλος 2, Ζωιτός 8, Ρωμοσιός 20 (1), Diallo 9

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Πρόκος 10 (2), Καττής 10, Χριστόπουλος 8, Τσελεμπής 11, Αναστόπουλος 2, Μάλλης 12, Ζαχάρος 6, Παλτόγλου 8 (2), Πανταζής 5 (1), Ζευκιλής 10

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία στην επίθεση των νικητών και το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα.