Γκουρούδες 21 28 20 19 - 87 -
Uncle Drew 13 15 13 31 - 72 -

Σκορ και θέαμα οι Γκουρούδες!

Την κορυφή του 11ου ομίλου του Basketaki Cup εξασφάλισαν οι Γκουρούδες, καθώς με όπλο το όμορφο και επιθετικό μπάσκετ, επικράτησαν του Uncle Drew.

Οι Γκουρούδες μπήκαν καλύτερα στο ματς, βρήκαν σκορ με τέσσερις διαφορετικούς παίκτες και πήραν τα ηνία από την αρχή, 14-5. Κανδηράκης και Λαδιάς έκαναν σεφτέ για το Θείο, ο Χριστοδουλόπουλος και ο Κάρμας τους ακολούθησαν, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να τους κρατήσει κοντά στους προπορευόμενους γηπεδούχους, 21-13.

Ο Λαδιάς άνοιξε το σκορ της δεύτερης περιόδου, για να έρθουν και να απαντήσουν οι Αχής, Κλήμος και Μελάγιες με ένα 8-0 σερί. Το σκηνικό παρέμεινε παρεμφερές, με τους γαλάζιους να συνεχίζουν να κυκλοφορούν εξαιρετικά τη μπάλα και να μοιράζουν το βάρος επιθετικά και τους Drew να βασίζονται στο Μπονάτσο και στο Λαδιά. Σκορ πρώτου μέρους, 49-28.

Άποντοι παρέμειναν για τα πρώτα 3,5 λεπτά οι φιλοξενούμενοι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι Γκουρούδες, πετυχαίνοντας αναπάντητους πόντους δια χειρός Οικονόμου. Ο Θείος βρήκε τις λύσεις που έψαχνε στο πρόσωπο του Κανδηράκη και του Μπονάτσου, αλλά ο Αχής καθόρισε το σκορ της τρίτης περιόδου, 68-41.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στο Περιστέρι, με τον Θείο να ανεβάζει απόδοση, να συνδέεται με μπροστάρηδες τον Μπονάτσο, τον Κανδηράκη και τον Λαδιά και τους γηπεδούχους να απαντούν δια χειρός Βασιλάκη και Οικονόμου. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να επικεντρώνονται στην επίθεση, με τους Γκουρούδες να φεύγουν χαμογελαστοί από το ΓΣΠ, μένοντας έτσι αήττητοι για τη φάση των ομίλων του κυπέλλου!

Novibet MVP για τους Γκουρούδες αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Κλήμος με 26 πόντους, 18 ριμπάουντ, 3 ασιστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τον Uncle Drew ξεχώρισε ο Γιώργος Λαδιάς με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 τάπα και 2 κλεψίματα.

Γκουρούδες (Αχής): Αχής 17, Βασιλάκης 9, Κλήμος 26, Κωστελέτος 4, Μελάγιες 6, Μπαλαούρας 7, Οικονόμου 18.

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Αλέξης, Ανθούλης, Κανδηράκης 20, Καρμας 13, Κοντογιάννης, Λαδιάς 20, Μπονάτσος 12, Χριστοδουλόπουλος 7.

Τι μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα!