27/06/2022
The Jokers 18 16 17 17 - 68 -
Hood BC 27 23 18 16 - 84 -

Σκούπισε και πέρασε η Hood!

Στις 8 καλύτερες ομάδες της Summer Master League προκρίθηκε η Hood, καθώς κέρδισε εύκολα τους Jokers με 68-84 και έκανε το 2-0, περιμένοντας πλέον τον αντίπαλο στα προημιτελικά από το ζευγάρι Lyonmen – Αρχιστράτηγος Βασδέκης!

Αν και βρέθηκε να χάνει με 7-0 στο πρώτο δίλεπτο, η Hood έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9, 18-27, έπειτα από 11 πόντους του Σαρρή, 7 του Κατσούρη, 5 του Πρωτόγερου και 4 του Ζέγγου. Ο Κωστελέτος και ο Ρούσης με 5 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 4 είχε ο Πιστιόλης.

Στην δεύτερη περίοδο ο Σαρρής ήταν ασταμάτητος και με τρία νέα δικά του τρίποντα, 6 πόντους του Μπέσιου, τρίποντο του Ζέγγου και 3 πόντους του Πετράκου, έστειλαν τους φιλοξενούμενους στα αποδυτήρια με αέρα 16 πόντων, 34-50. Δεν μπόρεσαν οι Jokers να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 11 πόντους που πέτυχε ο Πανόπουλος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 8 πόντους του Κατσούρη και δύο τρίποντα του Σαρρή, η ομάδα του Πατσάκα διατήρησε βρέθηκε μέχρι και στο +21, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +17, 51-68. Ο Κήρυκος με 8 πόντους ηγήθηκε της επίθεσης των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ ένα τριποντάκι είχε ο Πανόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 51-68!

Με την διαφορά στους 17, 51-68, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Κολωνό και έτσι η Hood έφτασε εύκολα στη νίκη με 68-84 , χάρη σε 9 πόντους του Κατσούρη και 4 του Ζέγγου. Για το συγκρότημα του Αγγελάκη στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Πανόπουλος, Κήρυκος και Ρούσης, με τον Πιστιόλη να αποχωρεί τραυματίας, στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 12/22 βολές, 13/38 δίποντα και 10/23 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 8/10 βολές, 20/52 δίποντα και 12/26 τρίποντα. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 27 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 20 λάθη.

Πολυτιμότερος των Jokers ο Κωστελέτος με 7 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 1/4 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp της Hood ο Κατσούρης με 26 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 7/13 δίποντα και 3/5 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 7 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 5 λάθη.

Jokers (Αγγελάκης): Φραγκογιάννης 2, Πανόπουλος 23 (5), Ρούσης 11 (1), Κηρύκος 11 (3), Πουγκακιώτης, Πιστιόλης 9, Καλλινίδης 1, Καραγιαννίδης 4, Κωστελέτος 7 (1)

Hood (Πατσάκας): Πρωτόγερος 5, Σαρρής 26 (8), Λαύκας 2, Μπέσιος, Μάκρης 5, Ζέγγος 11 (1), Πετράκος 3, Κατσούρης 26 (3)

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των δύο ομάδων από την περιφέρεια!