26/10/2022
The Roots 11 9 17 12 - 49 -
Skroutz 19 11 25 22 - 77 -

Skroutz από παλιά!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για το Skroutz στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική κέρδισε εύκολα τους Roots με 49-77 στο κλειστό του ΣΕΦ, αφήνοντάς τους χωρίς ροζ φύλλο!

Από πολύ νωρίς το Skroutz πήρε τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 7 πόντους του Δούμα, 6 του Μερεμέτη και 4 του Λεωνάκη, έχτισε διψήφια διαφορά 11 πόντων, 8-19. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 11-19, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Θοδωρής Ανδραβίζος από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 6 πόντους πέτυχε Ζαμπάρας και ένα δίποντο ο Λουλουργάς.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 4 νέους πόντους του Μερεμέτη και τρίποντο του Παπαδόπουλου, έφτασαν στο +14, 15-29, 1:30 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφεραν οι Roots ήταν να μειώσουν στους 10, 20-30, με τον Θοδωρή Ανδραβίζο να πετυχαίνει 4 πόντους, τον Ζαμπάρα 3 και τον Γούλα 2.

Με 10 συνεχόμενους πόντους του Θοδωρή Ανδραβίζου και τρίποντο του Λουλουργά, η παρέα του Σοκολάκη πλησίασε απειλητικά στους 6 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου, 33-39. Ωστόσο, οι "Σκρουτζαίοι" πετούσαν φωτιές από την περιφέρεια και με δύο τρίποντα του Παπαδόπουλου, δύο του Δούμα, ένα του Μπουρλά και 6 πόντους του Παυλίδη, ξέφυγαν στους 18, 37-55 , σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στον Πειραιά και έτσι η παρέα του Πουλή έφτασε στην εύκολη νίκη με 49-77, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Δούμα, Καντιδάκη, Λεωνάκη, Ρέντζου και Παπαδόπουλου. Για τους Roots στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο Σοκολάκης έκανε όργια με τρεις τρίποντες βόμβες, ενώ μια έβαλε ο Γούλας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/17 βολές, 11/31 δίποντα και 6/28 τρίποντα. Πήραν 25 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές και έκαναν 12 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/21 βολές, 20/39 δίποντα και 9/25 τρίποντα. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 23 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 23 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Roots ο Ζαμπάρας με 12 πόντους, έχοντας 6/8 βολές, 3/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Betsson mvp του Skroutz ο Δούμας με 20 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα και 4/5 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Roots (Λουλουργάς): Γούλας 5 (1), Λουλουργάς 5 (1), Σοκολάκης 9 (3), Ζαμπάρας 12, Ίντας 1, Ανδραβίζος Π., Ανδραβίζος Θ. 17 (1)

Skroutz (Ρέντζος): Καντιδάκης 7, Μερεμέτης 10, Παυλίδης 7, Λεωνάκης 11, Παπαδόπουλος 13 (4), Πουλής 3, Μπουρλάς 3 (1), Ρέντζος 3, Δούμας 20 (4)

Τι μας άρεσε: Τα πολλά τρίποντα του αγώνα!