20/06/2023
Uncle Drew 16 27 20 18 - 81 -
The Jokers 5 14 21 21 - 61 -

Σοβαρότατος ο "Θείος"!

Παίζοντας διαστημικό μπάσκετ στο πρώτο μέρος, ο Uncle Drew επικράτησε εύκολα των Jokers με 81-61 και έδειξε πως είναι το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση στα προημιτελικά της Summer Master League!

Με το μαχαίρι στα δόντια ξεκίνησε το ματς ο Κανδηράκης, αφού με 11 δικούς του πόντους και τρίποντο του Κάρμα, ο Uncle Drew προηγούταν με 14-0 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια της περιόδου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και με τρίποντο του Αγγελάκη και καλάθι του Ρούσση, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 11, 16-5!

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι γηπεδούχοι και στην δεύτερη περίοδο, όταν με τρία τρίποντα του Ελευθεριάδη, 4 πόντους του Στρατηγαρέα, 4 του Αγγελογιαννόπουλου και τρίποντα των Κάρμα - Τσερώνη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 24 πόντων, 43-19. Ο Κωστελέτος με 7 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Jokers στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ τον ακολούθησαν οι Φιλιππάκος, Τζιτζογλάκης και Καραγιαννίδης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το παιχνίδι ελευθερώθηκε για τα καλά, με τον Uncle Drew να διατηρεί εύκολα την διψήφια διαφορά ασφαλείας, αφού με 10 πόντους του Μπονάτσου και τρίποντα των Πούρου - Χαλκιόπουλου, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +22, 63-40! Ο Ρούσσης με 9 πόντους, ο Κωστελέτος με 4 και οι Αγγελάκης - Απτόσογλου με ένα τριποντάκι ο καθένας έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση της ομάδας του Χατζημιχαήλ στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 63-40!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με την παρέα του Κανδηράκη να επικρατεί με 81-61, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Αγγελογιαννόπουλου, Τσερώνη και  Ελευθεριάδη. Για τους Jokers στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Ρούσσης, Κωστελέτος και Φιλιππάκος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/12 βολές, 16/37 δίποντα και 13/38 τρίποντα. Πήραν 51 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/8 βολές, 16/49 δίποντα και 8/34 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 2 μπλοκ.

Betsson mvp του Uncle Drew ο Χαλκιόπουλος με 3 πόντους, έχοντας 1/4 τρίποντα, ενώ μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και έκανε λαθάκι. Πολυτιμότερος των Jokers ο Κωστελέτος με 17 πόντους (double-double), έχοντας 5/6 βολές, 6/14 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Uncle Drew (Κανδηράκης): Χαλκιόπουλος 3 (1), Κανδηράκης 11 (3), Κάρμας 6 (2), Πούρος 3 (1), Μπονάτσος 12, Αγγελογιαννόπουλος 11 (2), Ελευθεριάδης 11 (3), Στρατηγαρέας 6, Τσερώνης 13 (1), Jay Jay 5

Jokers (Χατζημιχαήλ): Αγγελάκης 6 (2), Τζιτζογλάκης 3 (1), Καραγιαννίδης 4, Ρούσσης 21 (3), Κωστελέτος 17, Απτόσογλου 3 (1), Φιλιππάκος 5 (1), Φραγκογιάννης 2

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!