22/09/2021
The Roots 7 7 6 14 - 34 -
ThunderDogs 27 24 21 14 - 86 -

Σοκολάκης Thunderdogs… σημειώσατε διπλό!

Κάνοντας μια ολοκληρωτική εμφάνιση από την αρχή μέχρι το τέλους του αγώνα, οι Thunderdogs επιβλήθηκαν με 34-86 των Roots, οι οποίοι έκαναν μια αξιολόγηση εμφάνιση απέναντι σε έναν αντίπαλο μεγαλύτερων κατηγοριών, διασκεδάζοντας στο έπακρο όσους βρέθηκαν στο παρκέ του Basketaki Arena, με τα τρίποντα τους και τα συνεχή χαμόγελα!!
Ο Καπαρελιώτης μπήκε στο παρκέ με… σπασμένα τα φρένα και με συνεχείς πόντους στον αιφνιδιασμό έδωσε από νωρίς προβάδισμα στους Thunderdogs, με τον Σοκολάκη από την άλλη να επανεμφανίζεται… καυτός μετά τη μεγάλη αποχή, σκοράροντας 7 γρήγορους πόντους, για το 7-27 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.
Άλλο ένα τρίποντο του Αργυράκη και μια όμορφη προσπάθεια του Θοδωρή Ανδραβίζου, πρόσθεσαν πόντους στο… σακούλι των Roots, με τους Λαδόπουλο και Πίνα από την άλλη να ξεχωρίζουν για την αύξηση της διαφοράς και το 14-51 ημιχρόνου.
Καπαρελιώτης, Γεωργάρας και Σεφέρης ανέλαβαν τις περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν ρυθμό και έβλεπαν το καλάθι σαν… βαρέλι! Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 20-72, με το θέαμα να είναι πανέμορφο και τον ρυθμό καταιγιστικό!
Δύο τρίποντα του Σοκολάκη από Roots, ήταν ό,τι καλύτερο είχε η τελευταία περίοδος του αγώνα, με τους Thunderdogs να ολοκληρώνουν την καταπληκτική τους εμφάνιση επικρατώντας με 34-86.
Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο… πυραυλοκίνητος Στάθης Καπαρελιώτης με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο και ένα λάθος. Από Roots ξεχώρισε ο Βασίλης Σοκολάκης με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ.
Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/47 δίποντα, 4/22 τρίποντα, 0/3 βολές, 37 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα και 10 λάθη. Οι Thunderdogs είχαν 26/43 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 4/10 βολές, 48 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 9 λάθη.
The Roots (Σοκολάκης): Γούλας, Δημητρουλάκος, Ζαμπέλης 4,Ανδραβίζος Θ. 6, Ανδραβίζος Π. 2, Λουλουργάς 4, Αργυράκης 3, Σοκολάκης 15.
Thunderdogs (Πίνας): Γεωργάρας 10 (12 ριμπ.), Σεφέρης 13, Παραδιάς 3, Καπαρελιώτης 26, Λαδόπουλος 6, Πίνας 14, Μπέλλος 14 (11 ριμπ.).
Τι μας άρεσε: Η… καυτή εμφάνιση του Βασίλη του Σοκολάκη!