Hurricanes 9 12 12 15 - 48 -
Los Abeles Fakers 16 15 14 10 - 55 -

"Σώθηκαν" οι Fakers!

Στην Evolution League θα αγωνίζονται και τη νέα χρονιά οι Los Abeles Fakers, αφού στο σημαντικότερο παιχνίδι της χρονιάς επικράτησαν των Hurricanes στο Μαζαράκη και έστειλαν τους Lazers στην Development League.

Οι Fakers παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστές τους Αντωνάκη, Τσαντζαλή και Βογιατζή προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 9-16, δείχνοντας το πόσο πολύ θέλουν τη νίκη. Οι γηπεδούχοι από τα μέσα της περιόδου και μετά άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους και με καλάθια των Περσίτσα και Βλάχου έμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι χάρη στην εξαιρετική παρουσία των Βογιατζή - Αντωνάκη και την κυριαρχία των Κωνσταντίνου - Λουκαΐτη στο ζωγραφιστό, κατάφεραν όχι μόνο να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά να το διευρύνουν κιόλας, "χτίζοντας" διψήφια διαφορά (21-31). Η ελλιπέστατη ομάδα του Κοσσυβάκη, συνέχισε να κυμαίνεται σε ρηχά νερά, να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο και να μπαίνει σε... περιπέτειες εν όψει συνέχειας.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο, αφού η μία ομάδα απαντούσε στα καλάθια της άλλης. Οι γηπεδούχοι με προσωπικές ενέργειες του Περσίτσα έγιναν απειλητικοί, όμως δεν κατάφεραν να ρίξουν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα. Ο Βογιατζής συνέχισε να τραβάει το κουπί στην επίθεση των Fakers και έκανε το σκορ 33-45 ύστερα από την συμπλήρωση 30 αγωνιστικών λεπτών.

Με εξαιρετική διαχείριση, καλές άμυνες και καλάθια των Αντωνάκη, Βογιατζή και Φωτεινού, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν πιο εύκολα απ' ότι περίμεναν και οι ίδιοι τη νίκη και να παραμείνουν στην κατηγορία σε μια χρονιά που λίγες αγωνιστικές πριν το τέλος έμοιαζε... χαμένη. Οι γηπεδούχοι πλήρωσαν τις αρκετές απουσίες του, ξέμειναν από δυνάμεις και δεν κατάφεραν να κάνουν το... κάτι παραπάνω.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βογιατζής με 28 πόντους (10/13 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 12/41 δίποντα, 6/23 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/36 δίποντα, 5/24 τρίποντα και 6/7 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

Hurricanes (Κοσσυβάκης): Βασιλειάδης 8 (2), Λατίφης 6, Περσίτσας 20 (3), Μακρής 4, Βλάχος 7 (1), Σακελλαρίου 3

Los Abeles Fakers (Φωτεινός): Φωτεινός 2, Σταυρακάκης 4, Τσαντζαλής 7 (1), Κωνσταντίνου 4, Βογιατζής 28 (2), Αντωνάκης 8 (2), Λουκαΐτης 2, Ουζουνίδης

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι νικητές στο παρκέ και η εμφάνιση του Βογιατζή.