16/02/2024
Optimus Priamus 18 10 24 10 - 62 -
Destroyed Pistons 10 12 8 19 - 49 -

Έκαναν την δουλειά τους οι Optimus Priamus!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development League, οι Optimus Priamus δεν εντυπωσίασαν με την συνολική τους εικόνα, αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να φτάσουν σε ακόμη μια νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στους ελλιπείς Destroyed Pistons με σκορ 62-49!

Το ξεκίνημα του αγώνα ανήκε στην ομάδα του κόουτς Αντωνουσάκη, καθώς με όπλο την αμυνα τους, αλλά και τους Χατούνογλου και Καλτσάκα να ηγούνται των προσπαθειών τους έκλεισαν την περίοδο με σκορ 18-10! Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Σαχινίδης και Καλογερόπουλος αποτέλεσαν τους πρώτους σκόρερ με 5 και 4 πόντους αντίστοιχα!

Στην συνέχεια της αναμέτρησης βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, με τους γηπεδούχους να κρατάνε το προβάδισμα, αλλά σε καμία περίπτωση να μην μπορούν να δημιουργήσουν μία διαφορά ασφαλείας. Ο Μανιάς σε αυτό το διάστημα πραγματοποιησε μια γεμάτη εμφάνιση με 5 πόντους, 4 ριμπάουντ και 1 κόψιμο! Από την άλλη πλευρά, ο Σπανόπουλος πρόσφερε στην ομάδα του 4 πόντους! Το ημίχρονο έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει ότι 28–22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι παρουσίασαν στο παρκέ της Basketaki Arena ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων, καθώς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο και με τους Μανιά, Βασιλειάδη και Χατούνογλου να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση, οδηγήθηκαν στο πέρας της προτελευταίας στροφής στον συν 22 με σκορ 52-30!

Στο φίνις του παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, καθως με τον Μουιμπούα να ανεβάζει την απόδοση του, κέρδισαν το δεκάλεπτο με το επιμέρους 10-19! Ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό να αλλάξει την εικόνα του παιχνιδιού, με το τέλος του να βρίσκει τους Optimus να πανηγυρίζουν ακόμη μια νίκη με σκορ 62-49!

Betsson MVP ο Παναγιώτης Μανιάς με 13 πόντους, 18 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα  και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιώργος Θηβαίος είχε 6 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 κοψίματα!

Οι νικητές είχαν 27/61 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 2/5 βολές, 48 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 14 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 16 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 17/44 δίποντα, 4/29 τρίποντα, 3/9 βολές, 46 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 14 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 17 λάθη.

Optimus Priamus(Αντωνουσάκης): Βασιλειάδης 10, Δελβενακιώτης 6, Ηλιόπουλος 2, Καλτσάκας 12, Μανιάς 13, Παπαδάκος 2, Σκουτέρης 6, Φλώρος, Χατούνογλου 11, Ορφανουδάκης.

Destroyed Pistons(Βερβαινιώτης): Βερβαινιώτης 2, Θηβαίος 6, Καλογερόπουλος 7, Μουιμπούα 12, Σαχινίδης 17, Σπανόπουλος 5.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Μανιά!