01/12/2021
Leontario BC 12 9 8 23 - 52 -
Komodo Dragons 11 21 16 21 - 69 -

Σούπερ εμφάνιση και νίκη για DPG Warriors !

Βράδυ Κυριακής στο κλειστό γήπεδο των Μελισσίων το Leontario BC (2-3) υποδέχθηκε τους DPG Warriors (1-4) για την 6η στροφή του 1ου ομίλου της Development League. Οι Πολεμιστές πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση και επικράτησαν δίκαια με 52-69. Σε εξαιρετική κατάσταση ο Βασίλης Δαμόπουλος (24π., 6 ριμπ., 7/14 τρίποντα) αλλά και ο Αναστάσιος Ρόκιζας (22π., 8/14 δίπ.) που εξασφάλισαν την 2η νίκη για την ομάδα τους.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να χτίσει σημαντική διαφορά, με τους Παναγιώτη Πλαγιαννάκος (10π. με 2 τρίπ.) και Αναστάσιο Ρόκιζα (6π.) να ξεχωρίζουν για Leontario και DPG αντίστοιχα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-11.

Εμφανώς πιο αποτελεσματικοί οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου. Με τον Βασίλη Δαμόπουλο να σεληνιάζεται με 10 πόντους και 3 τρίποντα και τον Αναστάσιο Ρόκιζα να προσθέτει ακόμη 7 πόντους στη συλλογή του, οι DPG μπήκαν σε θέση οδηγού. Μόνο ο Νίκος Χατζησπύρου (5π. με 1 τρίποντο) κατάφερε να σκοράρει περισσότερες από μία φορές για λογαριασμό του Leontario, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάνε στα αποδυτήρια με – 11. Σκορ ημιχρόνου, 21-32.

Μετά την ανάπαυλα, οι DPG ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους. Με πρωταγωνιστές τους Αναστάσιο Ρόκιζα (5π.), Γιώργο Βεργόπουλο (4π.), Γιάννη Μαράκη (4π.) και Βασίλη Δαμόπουλο (3π.) οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά ασφαλείας. Στην αντίπερα όχθη, το Leontario δεν πατούσε καλά. Με μόλις 8 πόντους ενεργητικό και μοναδικό διασωθέντα τον Παν. Πλαγιαννάκο (8π.) οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο -19. Σκορ 3ου δεκαλέπτου 29-48.