11/07/2024
Gran Camaria 22 15 15 11 - 63 -
Sun City Spurs 25 26 18 20 - 89 -

Ντούμπλαραν τις νίκες και έφυγαν για τους "8" οι Spurs!

Στα προημιτελικά της Summer Master League βρίσκονται οι Sun City Spurs, καθώς κέρδισαν και στο δεύτερο παιχνίδι τα Gran Camaria με 63-89 και περιμένουν να δουν τον αντίπαλό τους από το ζευγάρι Black Mamba - Deportivo Faliro!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 10-2 στο πρώτο δίλεπτο, οι Sun City Spurs κατάφεραν με 11 πόντους του Γεωργόπουλου και 7 του Γκαβανόπουλου να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 22-25! Ο Γιώργος Ζαλακώστας με 8 πόντους και ο Δεμελής με 6 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 5 είχε ο Τσίγκανος και ένα τριποντάκι ο Φραγκούλης.

Στη δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο Μαγγωνάκης και με 11 δικούς του πόντους και βοήθειες των Γεωργόπουλου - Σαμπάνη, έδωσαν στους φιλοξενούμενους αέρα 18 πόντων, 29-47, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 14 πόντων, 37-51. Τα Gran Camaria κράτησαν όρθια σε εκείνο το διάστημα οι Δεμελής και Τσίγκανος με 4 πόντους έκαστος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με τους Μαγγωνάκη, Γεωργόπουλο και Γκαβανόπουλο να έχουν από 4 πόντους ο καθένας, τα "Σπιρούνια" διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας, 52-69. Δεν μπόρεσε η ομάδα του Αθανασίου να πλησιάσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 7 πόντους που πέτυχε ο Φραγκούλης και τις βοήθειες των Κουφού - Τσίγκανου. Σκορ τρίτης περιόδου 52-69!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο Μενίδι και έτσι οι Sun City Spurs έφτασαν εύκολα στη νίκη με 63-89, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Μελισσάρη, Κωστή, Σαλονικίδη και  Γκαβανόπουλου. Για τα Gran Camaria στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Δεμελής, Φραγκούλης και Νεκτάριος Ζαλακώστας.

Πολυτιμότερος για τα Gran Camaria ο Δεμελής με 14 πόντους, έχοντας 7/11 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 5 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος. Betsson MVP των Sun City Spurs ο Γκαβανόπουλος με 18 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή, 7/11 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Gran Camaria (Αθανασίου): Δεμελής 14, Ζαλακώστας Β., Ζαλακώστας Γ. 10, Ζαλακώστας Ν. 3 (1), Τσίγκανος 14 (1), Φραγκούλης 15 (2), Κουφός 7, Πέργουλης

Sun City Spurs (Μαγγωνάκης): Γεωργόπουλος 19 (2), Γκαβανόπουλος 18 (1), Κωστής 7, Μαγγωνάκης 17 (2), Κουνούπης, Σαλονικίδης 6, Σαμπάνης 6, Ρούμελης 3, Μελισσάρης 13 (2)

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ των δύο ομάδων!